Dobrze przygotowana przestrzeń stanie się enklawą, w której każdy domownik będzie mógł poczytać książkę, zrelaksować się czy odpocząć. Jak zaprojektować i urządzić miejsce wypoczynku?

Zadbaj o podłoże

Dobrze jest, jeżeli materiały, które zostaną użyte do ułożenia nawierzchni, estetycznie będą komponowały się z elewacją i stylem domu, tworząc z nim harmonijną całość. W sprzedaży dostępna jest cała gama produktów, zróżnicowanych pod względem kolorystyki, faktury, kształtu czy materiału (kamień, deski, kamyki).

Bardzo dobrze w każdym ogrodzie sprawdzi się przygotowanie nawierzchni z desek, najlepiej z  drzewa egzotycznego, które jest bardzo trwałe. Dokonując wyboru nawierzchni warto pamiętać, że jasne barwy rozjaśniają i powiększają optycznie przestrzeń. Kolory powinny współgrać z naturalnymi kolorami roślin, unikajmy więc krzykliwych i nienaturalnych barw.

Zestaw Rosario Balcony Set firmy Keter (zdj.: materiały producenta)

Strefa wypoczynku wybór miejsca i mebli

Najlepiej, jeśli miejsce wypoczynku będzie znajdowało się w zakątku oddalonym od domu. Jeżeli ogród położony jest przy ruchliwej ulicy, należy wygospodarować miejsce w głębi ogrodu. Pozwoli to wypoczywać z  dala od ulicznego zgiełku. Wybierając miejsce wypoczynku zadbaj o cień. Nie ma nic przyjemniejszego niż sjesta w słoneczny dzień w cieniu drzew w ulubionym fotelu lub na wygodnej sofie.

Oprócz funkcji praktycznych ważne jest również, by meble ogrodowe dobrze się prezentowały. Meble pasujące do stylu otoczenia, odpowiednio rozmieszczone, przygotowane oraz należycie konserwowane są ozdobą ogrodu. Dlatego też przed zakupem warto zdecydować o fasonie i materiale, z którego będą wykonane.

Na rynku dostępną mamy całą gamę materiałów: rattan, wiklina, drewno, tworzywo (polipropylen), stal, aluminium, kamień. Bardzo popularną grupą są meble z tworzywa np. zestaw mebli ogrodowych Corfu Set, który łączy w sobie nowoczesną stylistykę, prosty montaż oraz łatwe utrzymanie w czystości. Jest on lekki i trwały.

Komplet składa się z szerokiej, wygodnej 2 osobowej sofy, 2 foteli oraz stolika z funkcją schowka. Meble cechują się oryginalną strukturą powierzchni, imitującą naturalny splot rattanowy. 

 

Zestaw Corfu Set firmy Keter (zdj.: materiały producenta) www.curver.pl

Warto jednak wziąć pod uwagę meble, którymi cieszyć będziemy się przez lata. „Bardzo trwałe, a zarazem eleganckie, są meble wykonane z tworzywa – polipropylenu. Są one odporne na warunki atmosferyczne, a także na promieniowanie UV. Dzięki wysokiej jakości tworzywa zestaw mebli ogrodowych nie wyblaknie od słońca, nie zardzewieje, a dodatkowo jest łatwy w przenoszeniu i wytrzymały„ -  podpowiada Adam Skalski ekspert marki Keter.

Istotne jest, gdzie nasze meble będą stały. Jeśli będzie to zadaszony taras, mogą być wykonane z dowolnego materiału. Jeśli jednak będą umiejscowione pod gołym niebem i narażone na działanie słońca, deszczu i mrozu, lepiej wybierzmy jeden z wytrzymalszych materiałów jak tworzywo (polipropylen), kamień, czy aluminium. Ciemne meble bardzo dobrze prezentują się z jasną drewnianą podłogą.

 

Leżak ogrodowy

Planując strefę wypoczynku w ogrodzie nie należy zapominać o leżakach. Są one idealne do zażywania kąpieli słonecznych, spędzenia wolnego czasu z ulubioną lekturą. Decydując się na zakup leżaków, należy zwrócić uwagę czy posiadają one regulację oparcia. 

Leżak Daytona firmy Keter (zdj.: materiały producenta)

 

Jedni wolą spędzać czas w ogrodzie leżąc równolegle do podłoża, niektórzy chcą mieć  możliwość delikatnego podparcia pleców. Tą możliwość zagwarantuje Wam właśnie odpowiednia regulacja. Jeżeli lubicie mieć miękko, nie zapomnijcie o poduszce. Uważajcie jednak, by na tak wygodnym leżaku nie zasnąć na słońcu!

Komfortowy i elegancki leżak ogrodowy Daytona posiada oparcie regulowane w czterech pozycjach. Dzięki temu zapewni on komfort w zależności od tego, w jaki sposób chcemy odpoczywać. Dodatkowo wygodne i miękkie poduszki podnoszą walory użytkowe tego produktu.