Więcej o roślinie poniżej:

Czyściec wełnisty Stachys byzantina
kategoria:  byliny
stanowisko:   słońce
wysokość:  40-60 cm
mrozoodporność:  do -25°C
odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny, lekko zasadowy
preferencje glebowe: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
podlewanie:  mało
barwa liści/igieł: srebrzystoszara, żółta
barwa kwiatów:  różowa
pokrój: płożący, kępiasty
okres kwitnienia: czerwiec-lipiec
wysiew: jesień
rozmnażanie: podział kęp, siew
trwałość liści:  całoroczne
zastosowanie:  rabaty, skalniaki, roślina okrywowa, balkony, tarasy, kwiat cięty, roślina miododajna
tempo wzrostu:   szybkie

Nietrudno się domyślić, od czego wziął się drugi człon nazwy tej rośliny. Wystarczy jedno spojrzenie na aksamitnie miękkie liście o srebrzystym wybarwieniu, a wszystko staje się jasne. Małe kwiaty wargowe czyśćca wełnistego są ledwo dostrzegalne, tworzą się od lipca do września. W zależności od odmiany mogą być różowe lub białawe. Jeżeli bardziej zależy nam na liściach, wycinajmy systematycznie pojawiające się pędy kwiatostanowe. Odmiana ‘Silver Carpet’ prawie nie rodzi kwiatów.

Bylina tworzy po kilku latach gęste poduchy, które mogą osiągać wysokości od 15 do 60 cm. Owalne filcowate liście dorastają do długości od 25 do 60 cm, w zależności od odmiany.

Czyściec lubi miejsca słoneczne, najlepiej się rozwija w przepuszczalnym podłożu. Jest bardzo wrażliwy na wodę stagnującą. Jeżeli podłoże w naszym ogrodzie jest ciężkie i gliniaste, powinniśmy ulepszyć je piaskiem.

Czyśćca wełnistego możemy rozmnożyć przez podział na przedwiośniu lub po kwitnieniu.

Bylina nie jest wymagająca i nie potrzebuje praktycznie żadnej dodatkowej pielęgnacji. Ważne jest jedynie, aby w razie długotrwałej suszy ją podlewać.

Czyściec wełnisty może być uprawiany w różnych częściach ogrodu, bo jego liście nie tracą walorów ozdobnych nawet zimą. Może być sadzony na słonecznych, suchych stanowiskach ogrodu wiejskiego, w towarzystwie róż, jako obrzeżenie rabaty. Po latach staje się rośliną dominującą, dlatego w jego otoczeniu nie powinniśmy sadzić roślin słabych.

Po mokrej zimie można oczyścić rośliny z chorych, uszkodzonych liści. Ich miejsce szybko zajmą nowe przyrosty.