Narzędzia do wiosennego przygotowywania gleby

Lada moment pożegnamy zimę. Topniejący śnieg odsłoni trawniki, grządki i rabaty, które po zimowym zastoju potrzebują powietrza. Czas więc odświeżyć narzędzia ogrodowe i wykorzystać je do przygotowania trawnika oraz rabat na wiosenny rozwój.

Zanim przystąpimy do pierwszych wiosennych nasadzeń i siewów, przede wszystkim musimy starannie przygotować glebę. Korzystając z coraz dłuższego dnia i coraz częściej i mocniej świecącego słońca, warto w rozsądny, przemyślany sposób przystąpić do najważniejszych w tym okresie prac ogrodniczych.

Przekopywanie, spulchnianie czy przerzucanie gleby najlepiej zacząć wtedy, gdy stopnieje śnieg, a ziemia obeschnie i nie lepi się do narzędzi. Prace związane z wiosennym przygotowaniem podłoża wymagają sporego wysiłku, pewnej wprawy i doświadczenia, dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich narzędzi. Żaden ogrodnik czy działkowicz nie obejdzie się bez szpadla, wideł, motyki czy gracki. Sprawdzeni i doświadczeni producenci oferują wiele nowoczesnych, wygodnych, ergonomicznych i bezpiecznych narzędzi.

Szpadel najczęściej używany jest do przekopywania ziemi, rozbijania zwartych brył, wykopywania roślin, przerzucania kompostu i przenoszenia gleby. Dostępne w handlu modele różnią się kształtem i wielkością blachownic oraz wysokością i kształtem trzonka. Odpowiednio dobrane narzędzie (oparte na ziemi tuż przy nodze) powinno sięgać rękojeścią do pasa. Blachownica szpadla do przekopywania ma zwykle wysokość 28-30 cm, a szerokość 20-25 cm.

Gleby ciężka, gliniasta i kamienista wymagają szpadla ostrego. Do przecinania i wydobywania korzeni idealnie nadaje się szpadel o wciętej blachownicy. Producenci narzędzi pomyśleli też o paniach pracujących w ogrodzie – szpadle przeznaczone dla kobiet są zdecydowanie mniejsze i lżejsze, co znacząco podnosi komfort pracy.

Widły są przydatne do prac w miejscach obsadzonych roślinami, a przekopywanie i spulchniania nimi gleb gliniastych i kamienistych jest efektywniejsze i lżejsze. Widły są bezpieczniejsze dla korzeni drzew i krzewów i nieocenione w usuwaniu chwastów, ponieważ zęby tego narzędzia nie przecinają korzeni i ułatwiają wydobycie ich na powierzchnię w całości.

Motyki i gracki używamy przede wszystkim do spulchniania gleby i pielenia. Motyka może mieć ostrze prostokątne, trójkątne, trapezowate, dwuzębne lub sercowate. Uniwersalnym narzędziem są motyki dwustronne, np. z ostrzami prostokątnym i dwustronnym. Zasada pracy motyką jest taka, że używając jej, posuwamy się do przodu i stąpamy po przekopanej już ziemi. Pracując gracą, posuwamy się do tyłu. Grace charakteryzują się szerszym ostrzem, które ślizga się po ziemi, a uderzając w podłoże, robimy to pod kątem. Motyką uderzamy w glebę z góry na dół. Przy wiosennym przekopywaniu podłoża trzeba unikać bardzo intensywnego, głębokiego przekopywania, które najlepiej wykonać jesienią.

Odpowiedź z dnia

Tagi

narzędzia ogrodowe nawożenie roślin rośliny rabatowe przygotowywanie gleby

Komentarze