Rośliny jednoroczne są, bez wątpienia, bardzo ciekawym akcentem każdego ogrodu, a dzięki swojej biologii życia (od kiełkowania, kwitnienia, po wydanie nasion i obumarcie w ciągu jednego sezonu wegetacji) możemy co roku tworzyć nowe kompozycje na rabacie. Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami latem, już teraz zaplanujmy ich siew.

W lutym i marcu w warunkach domowych siew wykonujemy do miniszklarni, które bez problemu zmieszczą się na parapecie. Zapewniają one dobrą wilgotność i temperaturę do kiełkowania nasion. Alternatywą dla miniszklarenek  są proste skrzynki plastikowe.

Odpowiednim podłożem będzie ziemia kwiatowa z domieszką piasku. W zależności od wielkości nasion siew wykonujemy punktowo, np. duże nasiona wilca purpurowego, wyżlinu większego, lub rzutowo, np. drobne nasiona lobelii przylądkowej, werbeny ogrodowej.

Całość okrywamy bardzo cienką warstwą podłoża i regularnie podlewamy. W kwietniu i maju  młode rośliny przesadzamy na przygotowaną rabatę w docelowe miejsce. Zaletą wcześniejszego siewu jest uzyskanie lepiej rozwiniętych i szybciej kwitnących roślin.

Nie wszystkie gatunki jednoroczne musimy wysiewać wcześniej, ponieważ niektóre z nich, np. kosmos pierzasty, groszek pachnący, z powodzeniem możemy siać bezpośrednio do gruntu w kwietniu/maju i uzyskać bardzo dobre efekty. Pierwszym krokiem jest przygotowanie rabaty, którą należy przekopać, zasilić nawozem i dokładnie rozbić grabiami, tak aby grudki ziemi były jak najdrobniejsze, następnie po ok. 14 dniach przystępujemy do siewu.

Na rabacie wyznaczamy obszary dla każdego gatunku i wysiewamy je rzutowo lub punktowo, nasiona delikatnie okrywamy warstwą gleby 2-3-krotnie grubszą niż wielkość nasion. Podlewamy całą rabatę do momentu zwilżenia gleby, tak aby nie powstały kałuże.

Odpowiednim stanowiskiem dla większości roślin jednorocznych jest miejsce słoneczne z przepuszczalną glebą. Przed zakupem nasion warto przemyśleć, jakie gatunki roślin chcemy zaprosić do naszych ogrodów, a ich doboru dokonać na podstawie pory kwitnienia i wielkości roślin. Warto zastosować jednoroczne rośliny architektoniczne stanowiące tło dla rabaty, jak np. rącznik pospolity o okazałych bordowych liściach i kwiatach. Z pewnością w tym roku całe lato i jesień będą należeć do kolorowych kwiatów!