Pochodząca z Korsyki solejrolia rozesłana Soleirolia soleirolii z rodziny pokrzywowatych Urticaceae to niska roślina o pokładających i zakorzeniających się pędach pokrytych drobnymi listkami. Rośliny te charakteryzują się intensywnym wzrostem, przez co szybko tworzą gęsty, miękki dywan w różnych odcieniach zieleni.

Oprócz typowego gatunku o żywozielonych liściach uprawiane są jeszcze dwie odmiany: ‘Variegata’ o liściach szarozielonych i dodatkowo delikatnie obrzeżonych oraz ‘Aurea’ o żółtozielonej barwie. Rośliny najlepiej czują się w cienistych, wilgotnych zakątkach.

Oryginalny pokrój solejrolii oraz wymagania sprawiają, że często mylona jest ona z mchem i, podobnie jak on, znajduje różnorodne zastosowania. Sadzona pojedynczo w małych doniczkach, tworzy bardzo efektowne czuprynki, ale szczególnie atrakcyjnie wygląda eksponowana w dużych, płaskich naczyniach, w zestawieniach wykorzystujących kontrast barwny jej pięknych odmian.

Solejrolia bardzo dobrze nadaje się do okrywania podłoża w donicach z dużymi roślinami, jak figowce czy szeflery. W trakcie wzrostu solejrolie obrastają także skały, korzenie i konary, tworząc malownicze krajobrazy (np. w terrariach). Doskonale imitują japońskie ogrody mchów – można je posadzić np. w pojemnikach z bonsai. Bardzo dobrze nadają się także do tworzenia zielonych ścian.