Najpopularniejsze doniczkowe rośliny kwitnące

1. Storczyki

Storczyki, przede wszystkim falenopsis Phalaenopsis, biją rekordy popularności i zaliczają się do najchętniej kupowanych roślin doniczkowych. Z pewnością przyczynił się do tego fakt, że nowe formy są bardzo łatwe w pielęgnacji i długo utrzymują kwitnienie.

2. Cyklamen

Filigranowe cyklameny od lat zajmują czołowe pozycje na listach najpopularniejszych kwitnących roślin doniczkowych. Ich atutami są piękne kwiatyliście. Nie powinny rosnąć na zbyt ciepłych stanowiskach, a podłoże musi być utrzymywane w stałej wilgotności.

3. Poinsecja

Poinsecja, czyli popularna gwiazda betlejemska, dostępna jest już nie tylko z przykwiatkami czerwonymi, ale też limonkowymi. Jeśli zapewnimy jej jasne stanowiskoregularne podlewanie, przykwiatki pozostaną ładne przez wiele tygodni.

Gwiazda (Betlejemska Poinsecja) (zdj.: Fotolia.com)

4. Begonia elatior

Begonie elatior są dostępne w handlu praktycznie przez cały rok. Większość form utrzymuje kwiaty miesiącami, najnowsze odmiany do złudzenia przypominają miniaturowe róże.

5. Azalia

Widok kwitnącej zimą azalii jest bardzo krzepiący i daje nadzieję na rychłe nadejście ciepłych dni. Azalie kwitną co najmniej 8 tygodni, w chłodnych miejscach jeszcze dłużej. Podłoże w doniczce nigdy nie może wysychać.

6. Hortensja

Na jasnych, chłodnych stanowiskach kwiatostany hortensji utrzymują się przez bardzo długi czas.

7. Złocień

Żadna inna roślina doniczkowa nie wnosi do mieszkania tylu radosnych kolorów co skromny złocień.

8. Róża miniaturowa

Mała krewniaczka róży ogrodowej jest zbliżona wyglądem do kwiatów róży wielkokwiatowej.

9. Kalanchoe

Nowe odmiany kalanchoe wyróżniają się dużymi kwiatami. To nadaje im iście romantyczny urok.

10. Santpaulia

Santpaulia fiołkowa, nazywana popularnie fiołkiem afrykańskim, kwitnie długo i łatwo rozmnaża się z liści.

Najpopularniejsze doniczkowe rośliny zielone

1. Bluszcz

Bluszcz, mimo iż wcale nie imponuje ani wybarwieniem, ani oryginalnym pokrojem, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Oczywiście górę biorą walory użytkowe: małe wymagania co do warunków uprawy i możliwość wszechstronnego wykorzystania.

2. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat ma ładne, błyszczące liście i jeszcze ciekawsze kwiatostany o kremowobiałej kolbiezielonkawobiałej pochwie. Kwiaty utrzymują się od marca do września. Skrzydłokwiat nie jest rośliną wymagającą.

3. Dracena

Dracena wyróżnia się zielonymi lub prążkowanymi liśćmi. Bardzo dekoracyjna jest odmiana ‘Song of India’ z gatunku Dracaena reflexa. Podłoże w doniczkach nie może być nazbyt wilgotne.

4. Palmy

Palmy są od dawna obecne w naszych domach, gdzie, mimo egzotycznego rodowodu, czują się doskonale. Bardzo popularna jest m.in. kencja. Trzeba pamiętać, że palmy lubią ciepłe, wilgotne powietrze.

Dracaena reflexa (zdj.: Fotolia.com)

5. Fikus benjamina

Fikus benjamina prezentuje się ciekawie w nowoczesnych wnętrzach. Gatunek ten jest dostępny w wielu odmianach różniących się głównie formąwybarwieniem liści. Rośliny oferowane są jako krzew lub pienne drzewko.

6. Juka

Juka wygląda tym piękniej, im więcej ma rozet liściowych. Niezwykle łatwa w pielęgnacji.

7. Zamioculkas

Zamioculkas wyróżnia się oryginalnie zbudowanymipięknie lśniącymi liśćmi. Lubi ciepło.

8. Paprocie

Paprocie uwielbiają wilgotne powietrze, wilgotne podłoże i stanowiska w świetlistym cieniu.

9. Kalatea

Kalatea ma duże, owalne lub podłużne liście o wybarwieniu prążkowanym lub plamiastym.

10. Solejrolia

Solejrolia jest doskonała do ampli i wysokich osłonek. Najnowsze odmiany mają żółte wybarwienie.