Jak pozbyć się niechcianego mchu?

P: Mam problem z mchem, który pojawił się na tynku mineralnym położonym dwa lata temu. Czy mogę pozbyć się tego kłopotu bez jakichś specjalnych przyrządów?

O: Podobny problem spędza sen z powiek wielu osobom. Grzyby, mchy i porosty zawsze atakują materiały pochodzenia naturalnego. Dzięki szerokiej gamie produktów do ich zwalczania, pozbycie się ich nie jest zbyt trudne. Godnym polecenia jest np. preparat grzybobójczy Mykos firmy Atlas.

- powierzchnię pokrytą nalotem pokrywamy wymienionym środkiem. Po kilku minutach mech usuwamy szczotką, 

po zakończeniu pracy oczyszczane miejsce dokładnie spłukujemy czystą wodą,

- następnie zabezpieczamy powierzchnię, nanosząc Mykos na czyste i suche podłoże za pomocą wałka lub pędzla.

 

 

W przypadku zastosowania preparatu wewnątrz, użytkowanie pomieszczeń można rozpocząć po upływie 48 godzin od naniesienia środka.

Do zwalczania mchu zużywa się średnio 40–70 g/m², a do zabezpieczania – około 20–50 g koncentratu na 1 m². Jak widać, praca nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi, jedynie odrobiny cierpliwości.

 


 

Dlaczego płytki na tarasie odpadają?

P: Proszę mi powiedzieć, jaka może być przyczyna odpadania mrozoodpornych płytek gresowych? Mam takie na tarasie. Zaczęły odchodzić, gdy tylko temperatura spadła poniżej zera. Odpadają różnie – jedne razem z klejem, inne bez. Zgłaszałem to wykonawcy. Twierdzą, że nie zrobili żadnego błędu, a wina leży po stronie niewłaściwych płytek. Wszystkie materiały z wyjątkiem nieszczęsnych kafli kupowali oni…

O: Najczęstszą przyczyną odpadania płytek jest rozszczelnienie izolacji, zwłaszcza fug. To powoduje podejście wody (nawet przez prawie niewidoczne mikroszczeliny), a następnie zamarzanie i rozsadzanie kafli. Płytki mogą także pękać. Wynika to z:

- niestabilności podłoża spowodowanej przez niekontrolowane osiadanie fundamentu lub brak siatki zbrojeniowej,

- zastosowania klejów nieelastycznych,

- braku dylatacji.

W Pana przypadku prawdopodobną przyczyną odpadania płytek może być zastosowanie niewłaściwych materiałów – do wykonywania tarasów powinny być używane kleje i fugi wysokoplastyczne. Oczywiście w przypadku płytek gresowych należy też pamiętać o zaleceniach producenta, który często wymaga, by takie kafle zaimpregnować.

Trzeba również wiedzieć, że wszelkie zaniedbania, jak np. nie zastosowanie hydroizolacji przy tarasie są błędem w sztuce budowlanej. Z tego tytułu można występować z roszczeniem u niesolidnego wykonawcy.

  


 

Gdzie postawić kompostownik?

P: Od niedawna jestem dumną właścicielką własnego ogrodu. Od przyszłego sezonu chciałabym ruszyć z pracami. W pierwszej kolejności chcę zbudować kompostownik. Gdzie go zlokalizować, z jakich materiałów zbudować, czy z kompostownika śmierdzi? No i czy w ogóle warto się w to bawić?

O: Ziemia kompostowa to doskonały nawóz do wszystkich roślin. W odróżnieniu od sztucznych preparatów jest w pełni ekologiczna. Z całą pewnością „warto się bawić” w założenie kompostownika. 

 

 

Jeśli chodzi o pojemnik na kompost, to mamy spory wybór. Możemy kupić gotowy, wykonany z plastiku, zbić go z desek albo wymurować. Jeśli chcemy go ukryć, warto zgubić go w zieleni, obsadzając iglakami czy innymi roślinami. Proszę tylko pamiętać, aby gromadzone w nim odpady organiczne miały stały dostęp tlenu.

Na początek do kompostownika dobrze jest wsypać worek próchnicy z lasu. Będzie to swego rodzaju zaczyn.

Co do lokalizacji budowli, to jest ona dowolna. Ważne jest, aby kompostownik nie przeszkadzał i nie stał w zbyt nasłonecznionym miejscu. Trzeba się liczyć z tym, że unoszący się z niego zapach nie będzie zbyt miły, dlatego sugeruję umiejscowienie go z dala od kącika wypoczynkowego.