Zima wciąż trwa, ale ogród wcale nie jest pogrążony w głębokim śnie. W słoneczny bezmroźny dzień w powietrzu unosi się mocna słodka woń. To zakwitł zimokwiat wczesny Chimonanthus praecox, niezwykły krzew pochodzący z Chin. Podczas łagodnej zimy jego pąki kwiatowe otwierają się stopniowo od grudnia do marca. Dzwonkowate nawoskowane kwiaty są trochę podobne do forsycji. Mają wąskie żółte płatki z różową lub czerwoną plamką.

Waniliowy zapach kwiatów jest szczególnie intensywny przy mocnym nasłonecznieniu. Krzew ma luźny pokrój, osiąga wysokość i szerokość 3-4,5 m. Jego liście są wąskie, sztywne i przypominają liście wierzby. Zimokwiat najmniej ciekawie wygląda latem, natomiast pięknieje jesienią, gdy zielone liście przed opadnięciem zmieniają barwę na żółtą. Interesujące są również jego butelkowate owoce, które rozwijają się w maju.

 

 

Niestety, w ostrzejsze zimy krzew może przemarzać, dlatego należy zapewnić mu miejsce ciepłe, nasłonecznione, osłonięte od wiatrów północnych i wschodnich. Starannej kilkuletniej opieki wymagają przede wszystkim rośliny młode.

 

Kalina bodnancka niedługo zacznie kwitnąć

Nie tylko zimokwiat potrafi w cieplejszych okresach zimy wielokrotnie kwitnąć. Podobnie zachowuje się kalina bodnancka Viburnum bodnantense. Jej pierwsze pąki kwiatowe otwierają się już w listopadzie. Atrakcyjny spektakl wydłuża się aż do kwietnia, a przerywany jest jedynie krótkimi pauzami zbyt zimnych dni, gdy mróz zatrzymuje wegetację roślin. Ta niezwykła właściwość sprawia, że krzew ten zaliczony został do grupy cennych gatunków kwitnących najdłużej.

Zebrane w gęste grona, rurkowate, mocno pachnące kwiaty są jasnoróżowe lub białe. Ciemnozielone lśniące liście mają jajowaty kształt, a jesienią przybierają pomarańczową, czerwoną i purpurową barwę. Kalina bodnancka o cienkich pędach osiąga wysokość i szerokość około 3 m.

Przypomnijmy sobie najpopularniejsze byliny ogrodowe

Zimowymi kwiatami pyszni się także jaśmin nagokwiatowy Jasminum nudiflorum. Już w grudniu na wiotkich bezlistnych i ciemnozielonych pędach pojawiają się jaskrawożółte kwiaty średnicy do 2,5 cm. Zasadniczy okres kwitnienia trwa od lutego do kwietnia i wtedy pędy rośliny nikną pod masą złocistych gwiazdek. Ciemnozielone okrągłe liście rozwijają się pod koniec marca.

Mrozoodporne pnącze osiąga wysokość około 3 m. Lubi przepuszczalne podłoże i mocne nasłonecznienie. Jaśmin warto sadzić i rozpinać przy południowej ścianie.