Ogród ozdobny: jesienne rabaty

Jesień nieodłącznie kojarzy się z przebarwiającymi się liśćmi. Złote lub czerwone zwykliśmy podziwiać na drzewach, często nawet przy wyborze gatunków drzewiastych do ogrodu kierujemy się spektaklem barw, jaki pokazują jesienią. Także rabaty kwiatowe warto tak zaplanować, by zachwycały o tej porze roku.

Oprócz jesiennych kwiatów i traw włączmy do listy gatunki, których liście pięknie zmieniają barwy przed zimą. Gorącą jesienną czerwienią zachwycają niektóre bodziszki (m.in. krwisty Geranium sangiuneum i łąkowy G. pratense) oraz zatrwian wrębny Statice sinuata. Przez całą zimę czerwienią się także liście b. Złociste liście funkii rozświetlą nawet najbardziej ponury zakątek. Warto je zestawić z gatunkami zawsze zielonymi, np. języcznikiem zwyczajnym, kopytnikiem czy ciemnobordową dąbrówką.  


Balkony i tarasy: czas powrotu do domu

Wszystkie rośliny uprawiane w pojemnikach, poza nielicznymi wyjątkami, muszą być chronione przed mrozem. Wiele z nich wymaga zimowania w domu. Te, które nie wytrzymują nawet najmniejszego mrozu, pochodzą z tropików. Należą do nich: zaślaz, bugenwilla, kamelia, gatunki z rodzaju Citrus, bananowiec, tibuchina, lantana, fuksja.

Niewielki mróz (do -5°C) znoszą: ołownik, kuflik, oliwka, mirt, niektóre palmy. Mróz do -10°C wytrzymują: granat, laur, aukuba, pomarańcza i palma szorstkowiec. Dla prawie wszystkich roślin pojemnikowych musimy przygotować od jesieni do wio-sny jasne, przewiewne i chłodne (5-10°C) pomieszczenia. Najlepsza jest weranda, jasna piwnica, garaż lub nieogrzewany pokój. W czasie zimowego spoczynku rośliny podlewamy bardzo oszczędnie. 


Drzewa i krzewy w październiku

Czas sadzenia

Sadzimy róże na rabatach, pamiętając o ich kopczykowaniu pod koniec miesiąca. Ponadto sadzimy drzewa i krzewy z tak zwanym gołym korzeniem.

Przygotowujemy zimowe okrycia

Przygotowujemy i gromadzimy okrycia zimowe, na przykład stroisz z drzew i krzewów iglastych. Pozostawiamy na rabatach (ale nie na trawnikach) opadające liście jako okrycie na zimę.

Cenny kompost
Możemy przekopać kompost na rabatach, jak również wykorzystać go do sadzenia drzew i krzewów. 

Ważne zabiegi

Opróżniamy instalację nawadniającą ogrody. Przygotowujemy nowe rabaty do wiosennych nasadzeń. Pozostawiamy glebę przekopaną, nie wyrównaną, w tak zwanej ostrej skibie.


 

Warzywnik: sadzimy cebulę i czosnek

W połowie miesiąca możemy sadzić dymkę o średnicy minimum 2-3 cm w celu otrzymania wczesnej cebuli ze szczypiorem na wiosnę. Cebulki należy sadzić głębiej niż wiosną, tzn. wierzchołek cebuli powinien znajdować się ok. 3 cm pod powierzchnią gleby. Do końca października możemy także wysadzić czosnek.

Duże, zdrowe ząbki umieszczamy w glebie na głębokości ok. 5 cm. Jesienne uprawy cebuli i czosnku dobrze jest okryć słomą, liśćmi lub grubą agrowłókniną po powierzchniowym zamarznięciu gleby.


Sad: przechowywanie gruszek

Gruszki należą do nielicznych krajowych owoców, które nadają się do dłuższego przechowywania. Do tego najlepiej przeznaczyć piwnice, ziemianki i inne nieogrzewane pomieszczenia. Odpowiednia temperatura przechowywania gruszek to poniżej 3-4°C. Do kilkutygodniowego przechowywania z reguły wystarczy regularne wietrzenie pomieszczeń. W piwnicach jest odpowiednia wilgotność.

W pozostałych pomieszczeniach można wstawić naczynie z wodą, aby owoce nadmiernie nie traciły wody. Oddychając, wydzielają one też etylen, który powoduje ich szybsze przejrzewanie. Jeśli w pomieszczeniu z przechowywanymi jabłkami i gruszkami wyczuwamy charakterystyczny miły aromat, jest to znak, że owoce długo już nie poleżą i trzeba będzie je w miarę szybko zużyć. Gruszki odmian jesiennych z przeznaczeniem na przechowywanie zbieramy, zanim dojrzeją.

Zrywamy je, gdy są jeszcze twarde i mało smaczne, ale osiągnęły swoją wielkość. Pierwsze nierobaczywe owoce spadłe z drzewa to znak, że czas na zbiory. Na przechowywanie wybieramy tylko owoce dorodne, zerwane z drzewa. Nie nadają się uszkodzone, obite, robaczywe i z objawami chorób. Każdy owoc musi mieć szypułkę, w przeciwnym razie do gruszki mogą wnikać różnego rodzaju patogeny. Do przechowywania nadają się tylko późne odmiany, takie jak ‘Konferencja’, ‘General Leclerc’, ‘Concorde’, ‘Komisówka’ i ‘Lukasówka’.