Szorstkowiec, inaczej Trachycarpus to piękna palma z Azji porastająca Himalaje. Ta egzotyczna roślina świetnie wytrzymuje polskie przymrozki. Rośnie już od dawna w Bułgarii, Niemczech czy nawet w Wielkiej Brytanii. Pomyślałem więc, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjęła się i w Polsce.

Najpopularniejsze są: szorstkowiec Fortunego Trachycarpus fortunei i szorstkowiec Nainital Trachycarpus Nainital – ten ostatni jest wyjątkowo odporny na spadki temperatury. Właśnie te odmiany najczęściej można spotkać zarówno w naszym kraju, jak i w Europie.

Kupując roślinę, należy kierować się jej wiekiem. Duże okazy są bardziej mrozoodporne. Idealne drzewko powinno mieć od 4 do 6 lat.

Szorstkowce najlepiej wysadzać do gruntu w maju, po tzw. „zimnej Zośce”. Musimy mieć świadomość, że nie zaczną rosnąć od razu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, dając roślinom czas na przyjęcie się w ogrodzie. Wzrost jest powolny, ponieważ palmy ukorzeniają się około roku. W następnych latach, jeśli będziemy je chronić przed wilgocią, zaczną rosnąć szybciej i wypuszczą kolejne liście. W zimie mogą je stracić. Aby tego uniknąć, warto dokładnie obsypać je śniegiem, robiąc kopczyk, który da im potrzebne ciepło.

Przemysław Budzisz