Ogród ozdobny: byliny o ozdobnych liściach

Najbardziej znanymi gatunkami rodzaju miodunka Pulmonaria z rodziny szorstkolistnych Boraginaceae są miodunka długolistna P. longifolia (rodzima), miodunka plamista P. officinalis, miodunka pstra P. saccharata i miodunka ogrodowa P. hybryda. Dwa ostatnie gatunki występują w kilku odmianach. Miodunki mają liście lancetowate (długolistna) i jajowato-lancetowate, zebrane w rozety. Na szorstkiej ciemnozielonej powierzchni liści znajdują się srebrzyste plamki i kropki. Ich wielkość i zagęszczenie zależą od gatunku i odmiany. Szczególnie pstrokate są liście roślin płonnych (niekwitnących).

U roślin, które kwitną, co następuje w kwietniu-maju, kwiaty zmieniają kolor z różowego na niebieski. Miodunki sadzimy w ogrodach naturalistycznych, na ocienionych rabatach bylinowych, między krzewami i wśród roślin okrywowych. Najlepiej rosną w miejscach cienistych i półcienistych, na glebach próchnicznych i niezbyt suchych.

Miodunka Pulmonaria (zdj.: Fotolia.com)

  


Drzewa i krzewy: przycinanie i formowanie

Obecnie bardzo modne jest formowanie cyprysików, żywotników, jałowców, zwłaszcza starszych roślin, których pędy są częściowo zasuszone. Cięcie takie planujemy na wiosnę, usuwając pędy suche, przemarznięte. Najlepiej przycinać rośliny przed rozpoczęciem wegetacji, pod koniec marca i na początku kwietnia. Formowanie rozkładamy na 2-3 lata.

Cięcie kontynuujemy w następnych latach, od wiosny oraz pod koniec czerwca i na początku lipca. Późniejsze przycinanie spowoduje wzrost krzewów, opóźniając ich wejście w spoczynek, co w konsekwencji może grozić przemarznięciem pędów zimą.

 


  

Warzywnik w grudniu

Nawożenie gleby

Początek grudnia to najwyższy czas na nawożenie gleby. Nawozy organiczne, potasowe lub fosforowe trzeba równomiernie rozsypać i przemieszać z glebą. Jeśli gleba była wapnowana, to nawożenie fosforem można przeprowadzić najwcześniej po 3 tygodniach od tego zabiegu.

Odkażanie narzędzi

Pod koniec sezonu uprawowego należy wyczyścić narzędzia i je odkazić. Możemy wykorzystać powszechnie dostępne środki czystości zawierające podchloryn sodu. Aby uchronić narzędzia przed zardzewieniem, naoliwmy je.

Kompostowania ciąg dalszy

Przerobioną jesienią pryzmę kompostową można zalać gnojówką, aby procesy fermentacyjne zostały podtrzymane. Dobrze przefermentowany kompost możemy wiosną wykorzystać do nawożenia gleby. 


  

Sad w grudniu

Zabezpieczamy uszkodzenia

Zimową porą drzewa owocowe narażone są na uszkodzenia powstałe po silnych wiatrach, złamaniu czy ogryzieniu przez gryzonie. Wszystkie rany powstałe w tym czasie wymagają dobrego zabezpieczenia preparatem grzybobójczym.

Grudniowe bielenie drzew
Starsze drzewa, które mają skłonności do pękania kory, już w grudniu maluje się wapnem rozpuszczonym w wodzie. Dzięki temu podczas słonecznych zimowych dni pień nie będzie się nagrzewał.

Zimowa kontrola młodych drzewek

Jeśli zauważymy obecność myszy i norników w pobliżu młodych drzewek, istnieje niebezpieczeństwo ich ogryzienia. Aby temu zapobiec, do nor gryzoni wsypujemy zatrute ziarno.


Kwiaty w domu: jak unikać problemów z figowcami?

Figowce Ficus to jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych we wnętrzach. Atrakcyjne, długo utrzymujące się na roślinach liście są ozdobą wielu gatunków. Niestety, w trudnych warunkach rośliny mają zwyczaj tracić sporą część ulistnienia. Większość gatunków pochodzi z rejonów o wyraźnie zaznaczonej porze suchej.

W naturalnych siedliskach bronią się przed utratą wody, zrzucając liście. Sygnałem do tego jest np. stres wodny, dlatego koniecznie należy unikać przesuszania roślin, tym bardziej że suche i gorące powietrze w ogrzewanych mieszkaniach sprzyja wysuszaniu podłoża.

Z drugiej strony figowce są wrażliwe na obecny w powietrzu etylen. Wydziela się on, gdy rośliny rosną w zbyt mokrym podłożu, ale także z kominków i papierosów. Przyczyny gubienia liści przez figowce mogą być także inne, np. niedobór światła czy zimne przeciągi. Zbyt niska temperatura uprawy u gatunków o dużych liściach – figowca sprężystego F. elastica i dębolistnego F. lyrata – może z kolei spowodować czerwienienie liści, lepiej więc nie ustawiać roślin przy często otwieranym oknie.

Kolejnym problemem u tych gatunków figowców jest ich silna dominacja wierzchołkowa. Ta naturalna cecha nie jest pożądana w mieszkaniach, gdyż rośliny bardzo słabo się rozgałęziają, łatwo jej jednak zaradzić poprzez przycinanie pędów (np. raz do roku). Warto robić to już u młodych roślin, wtedy szybko uzyskamy rośliny o efektownym pokroju.