Doniczkowa hodowla ananasów

P: Hoduję sadzonkę ananasa już od 3 lat. Chciałabym się dowiedzieć, czy mogę go wystawić na dwór, jeśli tak, to w jakim kierunku powinien być on skierowany? Chciałabym się również dowiedzieć, czy mogę go przesadzić z doniczki do ogrodu?

O: Ananas powinien rosnąć w temperaturze zawsze powyżej 20˚C. Można wystawić go do ogrodu, ale nie przesadzać do ziemi, chyba że zadołować w ziemi razem z doniczką. W razie niesprzyjających warunków pogodowych zawsze można go zabrać do domu. Może stać na słońcu lub lekkim półcieniu.

 

(zdj.: Fotolia.com)

  


Pielęgnacja wrażliwej karmonii 

P:Od ponad roku próbuję utrzymać przy życiu drzewko bonsai  – karmonę. Obecnie zrzuciła prawie wszystkie liście, które najpierw żółkły (z drobnymi plamkami). Jest podlewana systematycznie, zasilana nawozami do bonsai, lato spędziła na balkonie.

O: Karmona drobnolistna jest bardzo wrażliwa, zarówno na przelanie, jak i przesuszenie (reaguje wtedy zrzucaniem liści). Najlepiej podlewać drzewko poprzez podsiąk – wtedy, gdy górna warstwa podłoża przeschnie. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Karmona doskonale czuje się w temperaturze 15-24°C.

W zimie wymaga bardzo jasnego stanowiska (ale nie na słońcu), natomiast latem półcienia. Drzewko należy nawozić przez cały rok, zimą raz w miesiącu, a przez resztę roku co 2 tygodnie.

 


Zabezpieczanie sundavilli na zimę 

P: Kupiłam wiosną sadzonki sundavilli, które pięknie się rozwijają. Nie wiem jednak, jak zabezpieczyć roślinę na zimę i w jakich warunkach ją przetrzymywać?

O: Sundavilla wymaga jasnego, ale nie nasłonecznionego stanowiska. Zimą, na przełomie stycznia i lutego, powinna przejść krótki spoczynek przy temperaturze 12-15°C i oszczędnym podlewaniu. W pozostałym okresie roślinę podlewa się obficie, nawożąc ją od kwietnia do sierpnia raz w tygodniu. Co roku powinno się ją przesadzać do nowej ziemi.