Drzewa i krzewy są podstawą roślinnej aranżacji ogrodu i przez wiele lat  wpływają na jego wygląd. Teraz, jesienią, wiele gatunków zdobi się w kolorowe owoce i liście, zastępując zanikające piękno  roślin rabatowych. Gdy jesienne wiatry zerwą ostatni liść z gałęzi, są jeszcze okazy, których nagie pędy ozdobią ogród w zimie. Drzewa i krzewy należą do roślin żyjących najdłużej, dlatego warto poświęcić trochę czasu na ich wybór i odpowiednie rozmieszczenie w ogrodzie.

Na egzemplarz pokazowy najbardziej nadaje się krzew o wielu walorach. Klon palmowy ma piękny pokrój i misternie wykrojone liście, które wspaniale przebarwiają się jesienią, natomiast w zimie zachwyca swymi nagimi pędami. Dereń kwiatowy na wiosnę okrywa się dużymi kwiatami. W lecie na jego pędach pojawiają się owoce, a jesienią liście przybierają jaskrawe barwy. Podobnie dużo mają do pokazania różne gatunki kaliny, a także ozdobne wiśnie i jabłonie. 

 

Drzewa i krzewy możemy wykorzystać do utworzenia spokojnego tła dla innych roślin ogrodowych. Szczególnie łagodnie wygląda grupa jednogatunkowa, np. składająca się z kilku lub kilkunastu różaneczników. Natomiast żywsze wrażenia wywołuje mozaika barw, form pokroju i kształtów liści. Rzucają się w oczy na przykład atrakcyjne zielono-białe odmiany derenia albo czerwonolistne klony palmowe. Z reguły takie okazy w zielonym otoczeniu wysuwają się zdecydowanie na plan pierwszy.

Wśród niewysokich drzew o pięknych barwach jesiennych znajdziemy kulistą odmianę ambrowca ‘Gum Ball’, krwistoczerwoną wiśnię Sargenta czy mniej znaną parocję. W wyjątkowy sposób możemy wykorzystać pary drzew lub krzewów. Mogą one zdobić i wskazywać wejście do przedogródka lub domu czy też z obu boków osłaniać ławeczkę przy granicy ogrodu.

W ogrodzie przed domem warto sadzić dekoracyjne, kuliste odmiany drzew, jak na przykład klon pospolityGlobosum’, który wyróżnia się charakterystyczną sylwetką i na pewno nie urośnie wysoko do nieba. Drzewa o okrągłej koronie doskonale nadają się także do osłaniania kącika wypoczynkowego przed promieniami słońca. Bardzo efektowny, cieniujący szpaler mogą tworzyć starannie przycinane platany.

Najpopularniejsze

1. Wiśnia japońska Prunus serrula może być klejnotem w każdym ogrodzie. Jej lśniąca rdzawa kora jest szczególnie dobrze widoczna w zimie.

2. Kalina koralowa zdobi się jesienią w podobne do jagód ciemnoczerwone owoce. Krzew najlepiej rośnie w lekko wilgotnej ziemi. Wiosną rozwija kremowe kwiaty w baldachowatych kwiatostanach.

3. Dereń pagodowy Cornus controversaVariegata’ zachwyca oryginalnym pokrojem z piętrowo ułożonymi pędami bocznymi. Najpiękniej wygląda na ciemnym tle krzewów wiecznie zielonych. Lubi podłoże luźne i bogate w próchnicę.

4. Parocja perska Parrotia persica jest niewysokim drzewem o krótkim pniu. Pod koniec sezonu jej liście przybierają ogniste ocienie koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Doskonale pasuje do niej klon palmowy.