Charakter tego ogrodu w pewnym stopniu odwzorowuje układ przestrzenny autentycznego założenia, czyli system piętrowy. Pod osłoną większych drzew o szerokiej koronie znajdują się wyższe krzewy i pnącza. Kolejne piętro budują byliny i krzewinki. Stworzenie pełnej kompozycji na pustej przestrzeni wymaga, niestety, kilkunastu lat. Dlatego też największe rośliny trzeba posadzić jak najszybciej, by zaczęła powstawać przyrodnicza równowaga.

Ogród leśny jest założeniem mało pracochłonnym, większość prac wykonuje za nas Matka Natura. Tak jak w podobnych założeniach naturalistycznych, nie usuwamy całej materii organicznej, bo będzie stanowiła naturalny nawóz i specyficzny podszyt. Łatwiejsze zadanie mają właściciele ogrodów, w których rosną większe drzewa.

Należy wtedy zadbać o wzbogacenie istniejącego drzewostanu innymi gatunkami. Warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy i zaobserwować, jakie gatunki nas otaczają. Wtedy stworzymy ogród w oparciu o rośliny rodzime, które będą przystosowane do klimatu kraju.

Pamiętajmy o tym, że główną inspiracją jest środowisko. Należy ograniczyć sadzenie roślin o nienaturalnym pokroju, jak np. klon pospolity ‘Globosum’. Rośliny dobieramy w zależności od panujących warunków siedliska. W głębokim cieniu, pod koronami drzew, sadzimy rośliny okrywowe, jak bluszcz pospolity, kopytnik europejski czbrówkę rozłogową.

Wczesną wiosną, gdy nie ma jeszcze liści na drzewach, do dolnych pięter założenia dociera najwięcej światła. Warto to wykorzystać i wprowadzić na rabaty rośliny cebulowe, tj. cebulice, szafirki, i obficie kwitnące wczesnowiosenne byliny, np. zawilec gajowy, fiołek wonny, pierwiosnek lekarski.

Większe byliny wypełniające rabaty to np. parzydło leśne o wysokich i delikatnych kwiatostanach. Krzewy tolerujące półcień to m.in. hortensje, jaśminowiec, tawlina jarzębolistna. Założenie należałoby również uzupełnić o rośliny zimozielone, tak aby ogród był atrakcyjny cały rok. Stosujemy np. bukszpan wieczniezielony, różaneczniki, cisy, świerki o powolnym tempie wzrostu. Rośliny sadzimy w grupach i niesymetrycznie, by wzajemnie się przenikały.

 

 

Paprocie pod drzewa

Rośliny obowiązkowe w ogrodzie leśnym to paprocie (w szczególności rodzime gatunki), np. nerecznica samcza, języcznik zwyczajny, paprotnik ostry. Rośliny te mają niepowtarzalny urok i elegancję. Paprocie to doskonałe uzupełnienie runa pod drzewami. Pamiętajmy, że te występujące na naturalnym stanowisku są pod ochroną gatunkową, lecz bez problemu możemy je kupić w wielu krajowych szkółkach ogrodniczych.