Kompost można produkować w specjalnych skrzyniach zamkniętych (termokompostowniki) lub w pryzmach, czyli skrzyniach otwartych. Dojrzały kompost ma brunatną barwę, wydziela przyjemny zapach zbliżony do próchnicy leśnej. Jego cząstki nie muszą być całkowicie rozłożone – jedynie kompost dla kwiatów doniczkowych i do siewu (nasion warzyw, roślin ozdobnych) musi być całkowicie rozłożony i przesiany. Wówczas dodaje się do niego po równo piasku i gliny. 

Do kompostowania nadają się substancje organiczne, które nie zawierają składników toksycznych i nie są skażone patogenami grzybowymi, bakteryjnymi i wirusowymi. Na kompost można przeznaczyć m.in. chwasty bez nasion, liście, skoszoną trawę, darń, korę drzew, trociny, rozdrobnione gałęzie, popiół drzewny, papier gazetowy, fusy po kawie itd.

Miejsce pod kompostownik w postaci pryzmy powinno być nieco wzniesione, aby nie zalewała go woda opadowa. Na dnie umieszcza się 20-cm warstwę połamanych gałęzi grubości 1-5 cm, najgrubsze układając na spodzie. Następnie rozkłada się torf lub ziemię ogrodową, słomę – warstwa ta ma za zadanie pochłanianie wody wymywającej z górnych warstw substancje mineralne.

Wyżej układamy materiał roślinny przeznaczony do kompostowania, przekładając go ziemią ogrodową. Na wysokości około 120 cm kompostownik zamykamy warstwą ziemi, profilując całość tak, aby woda opadowa ściekała do środka pryzmy. Podczas przedłużającej się suszy kompostownik polewamy wodą.

Duże ilości skoszonej trawy najlepiej układać cienkimi warstwami na przemian z grubszym materiałem, jak rozdrobnione gałęzie czy wióry. Trawa może się zbijać, gnić i nieprzyjemnie pachnieć.

 

 

Co powinno znajdować się w składzie kompostu, a co zdecydowanie jest zakazane

Myśląc o kompostowaniu, pamiętajmy, że naszym celem jest nawóz. Kompostownik to nie jest śmietnik, a wszystko co do niego trafi, wróci na nasze rabaty. Z powodzeniem można kompostować roślinne odpadki kuchenne, niedojedzone posiłki, skorupki po jajach, fusy po kawie i herbacie, ale bezwzględnie nie wolno dodawać resztek pochodzenia zwierzęcego tj. mięsa, tłuszczu, kości, całych jaj czy nabiału. Nieodpowiednim materiałem na kompost są również skórki cytrusów, które ze względu na długi transport owoców mogą być zabezpieczane konserwantami i środkami ochronnymi.

Typowymi składnikami kompostu z ogrodu są skoszona trawa, zbędna darń, chwasty oraz liście z drzew i krzewów. Należy jednak pamiętać, żeby unikać chwastów, które zdążyły zawiązać nasiona lub rozmnażają się poprzez rozłogi oraz że liście mają różny czas rozkład i mogą wpływać na jakość kompostu (np. liście dębu i gruszy mogą spowalniać rozkład, a igliwie zmieniać odczyn na kwaśny). Ważne: części roślin porażone przez choroby i szkodniki nie nadają się do kompostowania, dlatego trzeba je możliwie szybko i trwale usuwać z ogrodu.

                                                                                                                                     - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

 

Budujemy sito do kompostu

 

Warto wiedzieć

Aktywator kompostu przyspiesza proces kompostowania resztek organicznych z domu i ogrodu. Kompostowane materiały układamy warstwami grubości 10-15 cm. Każdą z nich posypujemy aktywatorem kompostu w ilości 25-30 g/m2. Materiał tworzący kompost powinien przypominać nasączoną gąbkę, dlatego pryzmę należy podlewać. Po upływie 2-3 tygodni zaleca się ją przemieszać.