Kompost można produkować w specjalnych skrzyniach zamkniętych (termokompostowniki) lub w pryzmach, czyli skrzyniach otwartych. Dojrzały kompost ma brunatną barwę, wydziela przyjemny zapach zbliżony do próchnicy leśnej. Jego cząstki nie muszą być całkowicie rozłożone – jedynie kompost dla kwiatów doniczkowych i do siewu (nasion warzyw, roślin ozdobnych) musi być całkowicie rozłożony i przesiany. Wówczas dodaje się do niego po równo piasku i gliny. 

Do kompostowania nadają się substancje organiczne, które nie zawierają składników toksycznych i nie są skażone patogenami grzybowymi, bakteryjnymi i wirusowymi. Na kompost można przeznaczyć m.in. chwasty bez nasion, liście, skoszoną trawę, darń, korę drzew, trociny, rozdrobnione gałęzie, popiół drzewny, papier gazetowy, fusy po kawie itd.

Miejsce pod kompostownik w postaci pryzmy powinno być nieco wzniesione, aby nie zalewała go woda opadowa. Na dnie umieszcza się 20-cm warstwę połamanych gałęzi grubości 1-5 cm, najgrubsze układając na spodzie. Następnie rozkłada się torf lub ziemię ogrodową, słomę – warstwa ta ma za zadanie pochłanianie wody wymywającej z górnych warstw substancje mineralne.

Wyżej układamy materiał roślinny przeznaczony do kompostowania, przekładając go ziemią ogrodową. Na wysokości około 120 cm kompostownik zamykamy warstwą ziemi, profilując całość tak, aby woda opadowa ściekała do środka pryzmy. Podczas przedłużającej się suszy kompostownik polewamy wodą.

Duże ilości skoszonej trawy najlepiej układać cienkimi warstwami na przemian z grubszym materiałem, jak rozdrobnione gałęzie czy wióry. Trawa może się zbijać, gnić i nieprzyjemnie pachnieć.

 

 

Tego nie kompostujemy

- odpadów kuchennych przetworzonych (z tłuszczem, ugotowanych, jak resztki mięsa, wędlin, kości)

- odpadów roślinnych skażonych patogenami

- związków wapnia (co prawda taki dodatek przyspiesza kompostowanie, ale usuwa azot i blokuje rozpuszczalne w wodzie fosforany)

- materiałów skażonych metalami ciężkimi, pozyskiwanych m.in. z poboczy dróg

- materiałów wcześniej konserwowanych chemicznie: skórki banana, pomarańczy i innych cytrusów

- tektury, kolorowych czasopism

 

Budujemy sito do kompostu

 

Warto wiedzieć

Aktywator kompostu przyspiesza proces kompostowania resztek organicznych z domu i ogrodu. Kompostowane materiały układamy warstwami grubości 10-15 cm. Każdą z nich posypujemy aktywatorem kompostu w ilości 25-30 g/m2. Materiał tworzący kompost powinien przypominać nasączoną gąbkę, dlatego pryzmę należy podlewać. Po upływie 2-3 tygodni zaleca się ją przemieszać.