Sadzimy cebule

Już teraz sadzimy do skrzynek lub donic cebule śnieżyczek, narcyzów, krokusów, irysów żyłkowanych (z tulipanami poczekajmy do października). Zabezpieczone przed mrozem pojemniki trzymamy na balkonie przez całą zimę.


Koniec z dokarmianiem

Kończymy nawożenie większości roślin uprawianych na balkonie. Wyjątkiem są rośliny kwitnące późną jesienią i zimą.


 

Porządki w doniczkach

Jeżeli nie decydujemy się na sadzenie nowych roślin, przyszedł czas (pod koniec września) na porządki, a więc rośliny jednoroczne razem z ziemią należy usunąć (jeśli to możliwe, najlepiej przeznaczyć je na kompost), skrzynkidoniczki oczyścić i starannie umyć – wiosną będą potrzebne do nowych nasadzeń.


  

Sadzimy piwonie

Druga połowa sierpnia i wrzesień to najlepsza pora do przesadzania piwonii. W tym czasie powstają nowe korzenie i kończą zawiązywać się pąki odnawiające. Pamiętajmy, że ze względu na głębokie korzenienie się piwonii i długi okres uprawy.

W jednym miejscu stanowisko dla piwonii musi być przygotowane bardzo starannie, a popełnione błędy mogą, niestety, opóźnić kwitnienie tych pięknych roślin o kilka lat. Najczęstszym błędem popełnianym przy uprawie piwonii jest zbyt głębokie sadzenie roślin – ich pąki odnawiające powinny znaleźć się na głębokości nie większej niż 5 cm.


Wykopujemy rośliny cebulowe i bulwiaste

Zaczynamy wykopywanie cebulowych i bulwiastych roślin, które nie zimują w gruncie. We wrześniu wykopuje się taksony najbardziej wrażliwe na niską temperaturę: bulwy mieczyków, iksji, jaskra azjatyckiego, sparaksisu, zawilca wieńcowatego oraz cebule błonczatki, sprekelii, śniedka wiechowatego i zefiranta. Ich organy podziemne należy przechowywać przez zimę w temperaturze 5-8°C, najlepiej zagłębione w trocinach.


Jesienne sadzenie

Nadszedł dogodny czas na sadzenie jesiennych bratkówi stokrotek. Posadzone we wrześniu będą zdobiły rabatę lub kwietnik także wiosną następnego roku – zakwitną bowiem na przełomie marca i kwietnia.


Badamy odczyn gleby

Po zbiorach należy sprawdzić odczyn gleby na działce, posługując się dostępnymi w handlu kwasomierzami (pehametrami), w razie zbyt niskiego odczynu ogród należy zwapnować.


Siejemy trawniki

Wrzesień to czas siewu trawnika. Przed siewem należy odchwaścić stanowisko, wykorzystując do tego celu herbicyd totalny Roundup.


Zgnilizna warzyw

Warzywa korzeniowe z objawami zgnilizn usuwamy z miejsca przechowywania, podobnie należy postąpić z bulwami ziemniaków.


Przygotuj rośliny na przymrozki

Zabezpieczamy rośliny przed przymrozkami. Sposobów na to jest mnóstwo, zależą one od rodzaju rośliny i jej wytrzymałości na niskie temperatury.


(zdj.: Fotolia.com)

Opryskujemy jabłonie

Po zbiorze jabłek drzewa opryskujemy 5% roztworem mocznika, by zmniejszyć ryzyko porażenia przez parcha jabłoni w następnym roku.


Usuwamy chore okazy

Sprawdzamy stan krzewów i drzew. Starechore egzemplarze usuwamy.