Sadzimy cebule
Już teraz sadzimy do skrzynek lub donic cebule śnieżyczek, narcyzów, krokusów, irysów żyłkowanych (z tulipanamipoczekajmy do października). Zabezpieczone przed mrozem pojemniki trzymamy na balkonie przez całą zimę.
Koniec z dokarmianiem
Kończymy nawożenie większości roślin uprawianych na balkonie. Wyjątkiem są rośliny kwitnące późną jesienią i zimą.
Porządki w doniczkach
Jeżeli nie decydujemy się na sadzenie nowych roślin, przyszedł czas (pod koniec września) na porządki, a więc rośliny jednoroczne razem z ziemią należy usunąć (jeśli to możliwe, najlepiej przeznaczyć je na kompost), skrzynki i doniczki oczyścić i starannie umyć – wiosną będą potrzebne do nowych nasadzeń.
Sadzimy piwonie
Druga połowa sierpnia i wrzesień to najlepsza pora do przesadzania piwonii. W tym czasie powstają nowe korzenie i kończą zawiązywać się pąki odnawiające. Pamiętajmy, że ze względu na głębokie korzenienie się piwonii i długi okres uprawy.
W jednym miejscu stanowisko dla piwoniimusi być przygotowane bardzo starannie, a popełnione błędy mogą, niestety, opóźnić kwitnienie tych pięknych roślin o kilka lat. Najczęstszym błędem popełnianym przy uprawie piwonii jest zbyt głębokie sadzenie roślin – ich pąki odnawiające powinny znaleźć się na głębokości nie większej niż 5 cm.
Wykopujemy rośliny cebulowe i bulwiaste
Zaczynamy wykopywanie cebulowych i bulwiastych roślin, które nie zimują w gruncie. We wrześniu wykopuje się taksony najbardziej wrażliwe na niską temperaturę: bulwy mieczyków, iksji, jaskra azjatyckiego, sparaksisu, zawilca wieńcowatego oraz cebule błonczatki, sprekelii, śniedka wiechowatego i zefiranta. Ich organy podziemne należy przechowywać przez zimę w temperaturze 5-8°C, najlepiej zagłębione w trocinach.
Jesienne sadzenie
Nadszedł dogodny czas na sadzenie jesiennych bratkówi stokrotek. Posadzone we wrześniu będą zdobiły rabatę lub kwietnik także wiosną następnego roku – zakwitną bowiem na przełomie marca i kwietnia.
Badamy odczyn gleby
Po zbiorach należy sprawdzić odczyn gleby na działce, posługując się dostępnymi w handlu kwasomierzami (pehametrami), w razie zbyt niskiego odczynu ogród należy zwapnować.
Siejemy trawniki
Wrzesień to czas siewu trawnika. Przed siewem należy odchwaścić stanowisko, wykorzystując do tego celu herbicyd totalny Roundup.
Zgnilizna warzyw
Warzywa korzeniowe z objawami zgnilizn usuwamy z miejsca przechowywania, podobnie należy postąpić z bulwami ziemniaków.
Przygotuj rośliny na przymrozki
Zabezpieczamy rośliny przed przymrozkami. Sposobów na to jest mnóstwo, zależą one od rodzaju rośliny i jej wytrzymałości na niskie temperatury.
![]() |
(zdj.: Fotolia.com) |
Opryskujemy jabłonie
Po zbiorze jabłek drzewa opryskujemy 5% roztworem mocznika, by zmniejszyć ryzyko porażenia przez parcha jabłoni w następnym roku.
Usuwamy chore okazy
Sprawdzamy stan krzewów i drzew. Stare i chore egzemplarze usuwamy.
Komentarze