Sadzimy cebule

Już teraz sadzimy do skrzynek lub donic cebule śnieżyczek, narcyzów, krokusów, irysów żyłkowanych (z tulipanamipoczekajmy do października). Zabezpieczone przed mrozem pojemniki trzymamy na balkonie przez całą zimę.


Koniec z dokarmianiem

Kończymy nawożenie większości roślin uprawianych na balkonie. Wyjątkiem są rośliny kwitnące późną jesienią i zimą.


 

Porządki w doniczkach

Jeżeli nie decydujemy się na sadzenie nowych roślin, przyszedł czas (pod koniec września) na porządki, a więc rośliny jednoroczne razem z ziemią należy usunąć (jeśli to możliwe, najlepiej przeznaczyć je na kompost), skrzynkidoniczki oczyścić i starannie umyć – wiosną będą potrzebne do nowych nasadzeń.


  

Sadzimy piwonie

Druga połowa sierpnia i wrzesień to najlepsza pora do przesadzania piwonii. W tym czasie powstają nowe korzenie i kończą zawiązywać się pąki odnawiające. Pamiętajmy, że ze względu na głębokie korzenienie się piwonii i długi okres uprawy.

W jednym miejscu stanowisko dla piwoniimusi być przygotowane bardzo starannie, a popełnione błędy mogą, niestety, opóźnić kwitnienie tych pięknych roślin o kilka lat. Najczęstszym błędem popełnianym przy uprawie piwonii jest zbyt głębokie sadzenie roślin – ich pąki odnawiające powinny znaleźć się na głębokości nie większej niż 5 cm.


Wykopujemy rośliny cebulowe i bulwiaste

Zaczynamy wykopywanie cebulowych i bulwiastych roślin, które nie zimują w gruncie. We wrześniu wykopuje się taksony najbardziej wrażliwe na niską temperaturę: bulwy mieczyków, iksji, jaskra azjatyckiego, sparaksisu, zawilca wieńcowatego oraz cebule błonczatki, sprekelii, śniedka wiechowatego i zefiranta. Ich organy podziemne należy przechowywać przez zimę w temperaturze 5-8°C, najlepiej zagłębione w trocinach.


Jesienne sadzenie

Nadszedł dogodny czas na sadzenie jesiennych bratkówi stokrotek. Posadzone we wrześniu będą zdobiły rabatę lub kwietnik także wiosną następnego roku – zakwitną bowiem na przełomie marca i kwietnia.


Badamy odczyn gleby

Po zbiorach należy sprawdzić odczyn gleby na działce, posługując się dostępnymi w handlu kwasomierzami (pehametrami), w razie zbyt niskiego odczynu ogród należy zwapnować.


Siejemy trawniki

Wrzesień to czas siewu trawnika. Przed siewem należy odchwaścić stanowisko, wykorzystując do tego celu herbicyd totalny Roundup.


Zgnilizna warzyw

Warzywa korzeniowe z objawami zgnilizn usuwamy z miejsca przechowywania, podobnie należy postąpić z bulwami ziemniaków.


Przygotuj rośliny na przymrozki

Zabezpieczamy rośliny przed przymrozkami. Sposobów na to jest mnóstwo, zależą one od rodzaju rośliny i jej wytrzymałości na niskie temperatury.


(zdj.: Fotolia.com)

Opryskujemy jabłonie

Po zbiorze jabłek drzewa opryskujemy 5% roztworem mocznika, by zmniejszyć ryzyko porażenia przez parcha jabłoni w następnym roku.


Usuwamy chore okazy

Sprawdzamy stan krzewów i drzew. Starechore egzemplarze usuwamy.