P: Kilka lat temu kupiłem w małej doniczce pojedynczego aloesa. Co kilka tygodni wypuszczał śliczny różowy kwiat. Potem zaczął się rozrastać, jednak ostatnio wypuszcza małe zdziczałe odrosty, a cała roślina stała się wiotka, gałązki kruche. Czy mam go rozdzielić i lekko przesuszyć?
O: Aloesy należą do typowych sukulentów liściowych. W sztucznych warunkach, jakie im stwarzamy w naszych mieszkaniach, wymagają w lecie regularnego podlewania (z umiarem) i zasilania od czerwca do sierpnia co 10-14 dni nawozami dla kaktusów i sukulentów. Między kolejnymi podlewaniami dobrze jest ziemię trochę przesuszyć. W okresie jesieni i zimy powinniśmy przestawić je do chłodnego pomieszczenia (ok. 10ºC), wstrzymując jednocześnie podlewanie, ale w dalszym ciągu zapewniając dostęp światła. Co 3-4 lata aloesy powinno się przesadzać do nieco większej doniczki, w coraz zwięêlejszą, dobrze zdrenowaną ziemię.
Po kwitnieniu u nasady pędu aloesa tworzą się odnóżki. Jeżeli usunie się pędy kwiatowe, nie dopuszczając do kwitnienia, odnóżek będzie więcej. Wiosną mogą posłuży do rozmnożenia rośliny przez oderwanie ich od pędu i ukorzenienie w wilgotnym piasku.
Zdziczałą roślinę można spróbować przesadzić i stworzyć jej właściwe warunki rozwoju lub odłamać rozmnóżkę i ukorzenić, odmładzając w ten sposób roślinę mateczną. Aloesy drzewiaste pokładają się i przybierają nieregularny pokrój, jeżeli nie są podpierane palikiem.
P: Co zrobić, gdy świerk i sosnę posadzono blisko domu i przerastają go na wysokość?
O: Sosny i świerki są drzewami o docelowo bardzo dużych rozmiarach i rosną długo. Mają wielkość i kształt charakterystyczne dla gatunku i odmiany.
Jeżeli w pewnym momencie okazuje się, że trzeba ograniczyć im dalszy rozrost poprzez radykalne cięcie, należy mieć na względzie, że zabieg ten trzeba będzie przeprowadzać stale, co jakiś czas, gdyż drzewo w dalszym ciągu będzie rosło, tak jak to jest z żywopłotem. Istnieją dwie szkoły cięcia drzew. Jedna zaleca niezbyt mocne cięcie w miejscu corocznych przyrostów z zachowaniem naturalnego stożkowatego kształtu korony. Po takim zabiegu miejsce cięcia jest mało zauważalne i nie tak drastyczne. Druga pozwala ciąć bardziej radykalnie, zmieniając kształt korony.
W tym przypadku przez około 3 lata po pierwszym cięciu drzewo regeneruje się i nie wygląda zbyt pięknie, a nawet można by powiedzieć, że całkiem tragicznie. Dopiero po tym okresie stopniowo zagęszcza się i nabiera zadawalającego wyglądu. Podczas takiego cięcia można dość mocno obniżyć koronę poprzez skrócenie przewodnika i konarów nadając sośnie kształt np. kuli. Bardzo dużym drzewom iglastym można usunąć największe dolne gałęzie, które swoimi rozmiarami przeszkadzają w korzystaniu z ogrodu lub zbyt mocno nachodzą na inne rośliny czy na okna domu. Drzewo takie można podkrzesać (obciąć dolne gałęzie do żądanej wysokości) nawet do wysokości kilku metrów.
![]() |
(zdj.: Fotolia.com) |
Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie rośliny drzewiaste, z którymi nie chcemy mieć tyle kłopotu, warto wybrać ich odmiany osiągające mniejsze rozmiary.
Świerki można wykorzystywać również jako rośliny żywopłotowe i wtedy tnie się je tak, jak każdy zimozielony żywopłot. Takie cięcie powoduje zagęszczanie się roślin i systematycznie ogranicza wzrost drzew.
Komentarze