Jak prawidłowo dbać o chryzantemy, aby długo żyły jesienią?

P: Mam zamiar kolejny raz posadzić na cmentarzu chryzantemy. Niestety, za każdym razem gniły po większym deszczu. Która odmiana będzie najtrwalsza?

O: Chryzantemy o małych kwiatach są trwalsze, niż te wielkokwiatowe. Małe kwiaty nie będą gromadziły wody deszczowej, więc nie połamią się pod jej ciężarem i nie zgniją tak szybko, jak te drugie. Ponadto, drobnokwiatowe odmiany przesadzone do gruntu mają szansę przetrwać zimę. Pozostawione w doniczkach nie przeżyją mrozów, a wówczas trzeba będzie je sadzić jeszcze raz.

W jaki sposób można poprawić stan gleby?

P: Mam działkę w starym lesie położoną na górce. Gleba jest piaszczysta i nic na niej nie rośnie. Dodatkowo woda opadowa momentalnie z niej spływa. Jak temu zaradzić?

O: Przede wszystkim należy uzupełnić podłoże w próchnicę.

- W tym celu powinniśmy dodać ok. 7 kg kompostu na 1 m² powierzchni. Taki zabieg najkorzystniej będzie wykonać wczesną wiosną.

- Następnie co 2–3 miesiące wzbogacajmy ziemię w kolejne dawki – powinno wystarczyć 1–2 kg na 1 m².

- O tej porze roku warto zastosować obornik w ilości 4–6 kg na 1 m².

Wzbogacanie gleby piaszczystej jest pracochłonne i na pewno mało estetyczne, ale warunki wodne, struktura gleby i ilość substancji odżywczych już w pierwszym roku ulegną znacznej poprawie. Możemy również zamówić mieloną glinę i odkwaszony torf – one również poprawią jakość gleby.

Chcę oddać ziemię do badania. Jak to zrobić?

P: Rośliny w moim ogrodzie nie rosną najlepiej. Myślę, że to sprawa słabej gleby. Jak najlepiej pobrać próbkę do badania?

O: Pobieramy 15–20 próbek gleby z losowo wybranych miejsc w ogrodzie (im większy ogród, tym więcej próbek). Oto zasady.

- Unikamy kretowisk, miejsc po nawożeniu, ale także zagłębień, do których spływa woda opadowa.

- Nie pobieramy próbek po ulewnych deszczach ani też po długiej suszy.

- Próbkę gleby należy wykopać łopatką, z głębokości 25 cm (ok. 2 szklanki).

- Wszystkie pobrane próbki umieszczamy w wiadrze lub taczce, a następnie starannie mieszamy.

- Z uzyskanej mieszanki pobieramy 0,5 kg i oddajemy do punktu Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, gdzie zostanie wykonana analiza pH, makro- i mikroelementów oraz innych substancji (dodatkowo na życzenie klienta).

Którym nawozem naturalnym najlepiej użyźnić działkę jesienią?

P: W moim ogrodzie staram się używać naturalnych środków. Jakie nawozy mogę stosować jesienią?

O: Najlepszy jest obornik od konia lub krowy, ponieważ są to zwierzęta wyłącznie roślinożerne. Niewskazany jest natomiast nawóz pochodzący od świń. Zasilanie nawozem naturalnym należałoby wykonać do końca listopada.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie wolno go stosować od 1 grudnia do 28 lutego. Jesienne nawożenie należy wykonać w dzień chłodny i bezwietrzny. Jeśli dysponujemy glebą ciężką, to obornik przekopujemy na głębokość 15 cm, jeśli lekką – to na 20 cm.

W sklepach ogrodniczych są dostępne nawozy naturalne w postaci sprasowanych granulatów. Nie są tak pracochłonne jak samodzielnie przygotowywane nawozy. I co najważniejsze, nie wydają charakterystycznego, intensywnego zapachu.

Jak zrobić kurzeniec?

P: Od roku hoduję 3 kury. Czy ich odchodów mogę używać jako nawozu? Próbowałem już wielu preparatów, ale słyszałem, że zrobione samodzielnie są bardziej ekologiczne. Jak prawidłowo wykonać kurzeniec? Czy opłaca się robić go samemu?

O: Teoretycznie tak, ale taki nawóz jest bardzo pracochłonny.

- 2 kilogramów kurzeńca należy zalać 10 litrów wody. Po około 3 tygodniach fermentacji roztwór będzie gotowy do użycia (przestają się tworzyć pęcherzyki na powierzchni).

- Beczka powinna stać w miejscu zacienionym, z dala od domu i sąsiadów. Wydziela bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach.

- Roztwór rozcieńczamy przed podlaniem roślin – 1 litr preparatu na 20 litrów wody. Nawożenie kurzeńcem można zastosować maksymalnie trzy razy w sezonie.

Używając go, trzeba uważać, aby nie polać liści. Nawóz ptasiego pochodzenia jest bardzo skoncentrowany i może spalić nam rośliny, a w rezultacie całkowicie je zniszczyć.