Pomysł na string gardens (co można przetłumaczyć jako „ogrody na sznurku”) przyszedł do Europy z Japonii. Kokedama („kula mchu”) to japońska metoda uprawy roślin bez pojemników, w kuli ulepionej z podłoża i otoczonej zwykle mchem, dla ozdoby oraz łatwiejszego zatrzymywania wody wokół korzeni. Japońskie kule roślinne przeważnie trzymane są na ozdobnych podstawkach, od pewnego czasu popularna staje się również ich uprawa w formie wiszącej jako ciekawa dekoracja mieszkania lub ogrodu.

Wiszące zielone kule spopularyzował holenderski artysta Fedor Van der Valk. W jego spektakularnych pracach spotkać można rośliny egzotyczne, np. anturium, filodendrony czy storczyki, kwitnące lilie czy tulipany, a nawet niewielkie sadzonki drzew granatu, gruszy, jabłoni, oliwki i kasztanowca.

Te nietypowe ozdoby możemy podziwiać w kawiarniach, biurach i zielonych instalacjach w przestrzeni publicznej. Kule dobrze sprawdzą się w małych przestrzeniach, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na uprawę roślin w tradycyjnej formie. Wiszące ogrody podbijają cały świat! Również w Polsce znaleźć można warsztaty, na których uczestnicy uczą się techniki wykonywania string gardens. Jeśli w naszej okolicy nie ma takich zajęć, kule można też wykonać samemu. W domowej uprawie najlepiej zacząć od niewielkich roślin.

Jeśli wieszamy kule w mieszkaniu, trzeba pamiętać o tym, że po podlewaniu może z nich skapnąć trochę wody, należy więc starannie wybrać miejsce, w którym nie będą przeszkadzać ani niszczyć domowych sprzętów. Kule możemy również wieszać na balkonie lub w ogrodzie, na przykład pod koronami drzew lub pod krawędzią dachu w altanie.

Żywotność roślin uprawianych w tej formie może być podobna do roślin uprawianych w doniczkach, pod warunkiem jednak, że będą odpowiadać im warunki świetlne i nie zaniedbamy ich pielęgnacji. Kule należy regularnie podlewać, usuwać suche liście i przekwitłe kwiaty. Jeśli roślina mocno się rozrośnie, możemy usunąć mech oraz sznurek i zwiększyć ilość podłoża otaczającego korzenie.

Wiszące zielone ogrody podlewamy, zanurzając je na około 15 minut w naczyniu z wodą. Po takiej kąpieli koniecznie należy na chwilę odstawić kulę, aby nadmiar wody odciekł. Co jakiś czas możemy również dodać do wody trochę nawozu, żeby dostarczyć roślinie najważniejszych składników pokarmowych. Wiszące ogrody możemy dodatkowo spryskiwać wodą ze zraszacza, by zwilżyć szybko wysychający mech.

 

 

String gardens krok po kroku

Potrzebne materiały: rośliny, podłoże do kwiatów, sznurek, mech, woda.

1. Wyjmujemy roślinę z doniczki i delikatnie usuwamy większość podłoża, starając się nie uszkodzić korzeni.

2. Okładamy roślinę przygotowanym podłożem i formujemy kształt kuli, mocno uciskając. W trakcie lepienia kul delikatnie polewamy je wodą, żeby łatwiej było je kształtować.

3. Starannie owijamy kulę płatem mchu. Ucinamy odpowiednio długi kawałek sznurka i dokładnie obwiązujemy nim kulę tak, aby mech mocno do niej przylegał. Zostawiamy jeden lub dwa końce sznurka do zawieszenia kuli. Przedtem jednak podlewamy kulę, zanurzając ją w naczyniu z wodą.

Jakie rośliny do kokedamy wybrać?

Do wykonania string gardens najlepiej wybierać rośliny, które nie zrzucają liści na okres spoczynku, wyglądają atrakcyjnie przez cały rok, mają niezbyt ekspansywny system korzeniowy i stosunkowo niewielkie wymagania uprawowe. Efektownie prezentują się kule z sukulentów, roślin zwisających lub o ciekawym pokroju. Jeśli owiniemy naszą kulę mchem, wybierzmy roślinę znoszącą zacienienie i umieśćmy ją w miejscu, które nie jest mocno nasłonecznione – ze względu na wymagania mchu. Cieniolubne rośliny, które doskonale sprawdzą się w takiej uprawie, to na przykład bluszcz i paprocie.