Anturium to wieloletnia roślina zielna o zawsze zielonych dekoracyjnych liściach i ozdobnych kwiatostanach. Niestety, dość szybko „gubi” liście od dołu, co niekorzystnie odbija się na jej wyglądzie – zieleń przenosi się na wyższe partie pędów, odsłaniając nagie łodygi. Żeby przywrócić anturium ładny wygląd, warto je odmłodzić. Wykorzystuje się do tego odrośla, czyli pędy wyrastające u podstawy rośliny. 

Należy je odciąć możliwie blisko nasady, zachowując jak najwięcej zawiązków korzeni przybyszowych. Dolne liście usuwamy z pędów, pozostawiając tylko 2-3 najwyżej położone. Tak przygotowany pęd umieszczamy w doniczce wypełnionej podłożem. Może nim być np. wzbogacony w składniki mineralne substrat torfowy. 

Owinięcie doniczki folią rozpiętą na wystających z doniczki patyczkach zapewni roślinie wysoką wilgotność powietrza. Tak „opakowane” anturium ustawiamy w ciepłym i dobrze oświetlonym (ale nie bezpośrednio nasłonecznionym) miejscu, np. na parapecie wschodniego lub zachodniego okna. Optymalna temperatura ukorzeniania wynosi 20-22°C. Pojawienie się pierwszych liści świadczy o ukorzenieniu się, wówczas usuwamy folię. 

Dlaczego pojawiają się ciemnobrązowe plamy na anturium?

Brązowe plamy na liściach anturium mogą mieć różne pochodzenie. Najczęściej są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji i poparzeń słonecznych. Anturium preferuje miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Jednakże, mogą również być objawem choroby grzybowej - antraknozy (okrągłe plamy na liściach i kwiatach) lub bakteryjnej - bakteryjna zaraza anturium (plamy nierównomierne bez wyraźnych brzegów). Jeżeli plamy występują w dużym natężeniu warto skonsultować się z ekspertem z lokalnego centrum ogrodniczego.

                                                                                                                                        - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz