Spis treści:

  1. Jak pielęgnować magnolię?
  2. Wiosenne cięcie formujące z maju
  3. Cięcie sanitarne latem
  4. Odmładzanie magnolii

Jak pielęgnować magnolię?

Magnolia należy do najpiękniejszych krzewów kwitnących i jest dość łatwa w pielęgnacji, ale przy tym bardzo wrażliwa. W przeciwieństwie do takich gatunków, jak do forsycja czy porzeczka ozdobna, magnolia nie wymaga obowiązkowego przycinania. Jeżeli jednak zaraz po posadzeniu była regularnie formowana, w późniejszych latach wystarczy usuwać chore i uszkodzone pędy, żeby roślina pięknie wyglądała i obficie kwitła.

Wiosenne cięcie formujące w maju

Magnolia powinna być kształtowana do 3-4 roku życia. Im starsza, tym trudniej i dłużej się regeneruje. Jeśli chcemy posadzić w ogrodzie nową magnolię można już na początku nadać jej odpowiedni kształt. Młode rośliny często mają niewiele pędów, na dodatek słabo rozgałęzionych, warto więc pobudzić je do rozkrzewienia i wypuszczenia pąków kwiatowych. Żeby doczekać się obfitego kwitnienia, po posadzeniu magnolii można obciąć pędy główne na wysokość niżej położonych pędów bocznych. Cięcie wykonujemy nad pąkiem skierowanym na zewnątrz, aby korona kształtowała się prawidłowo. Przycinanie cienkich, młodych pędów nie stanowi problemu, ponieważ mają one jeszcze niewiele pąków, a rany po cięciu szybko się goją.

Cięcie sanitarne latem

Przede wszystkim należy pamiętać, że magnolia zimuje z już związanymi pąkami kwiatowymi. Kwiaty rozwijają się bardzo wczesną wiosną, jeszcze przez liśćmi. Dlatego, żeby nie uszkodzić pąków, cięcie sanitarne magnolii najlepiej przeprowadzić już po kwitnieniu, najpóźniej do końca sierpnia. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie cięcia zbyt późno, magnolia mogłaby mieć zbyt mało czasu na regenerację, co może się skończyć brakiem kwitnienia w następnym sezonie.

Jeśli do przycinania przystąpimy zbyt wcześnie, wraz z wypływającymi sokami roślina traci cenne substancje odżywcze, których niedobór może skutkować brakiem kwitnienia, oraz infekcjami.

Dorosłą magnolię tniemy bardzo ostrożnie usuwając chore, obumarłe i skierowane do wewnątrz pędy. Wzmocni to roślinę i uodporni na choroby i szkodniki. Pędy należy usuwać w całości ponieważ przycinanie ich w dowolnym miejscu spowoduje wytworzenie na końcu gałęzi nowych pędów, niepotrzebnie zagęszczających koronę.

Odmładzanie magnolii

W miarę starzenie się, magnolia coraz wolniej rośnie i może słabiej kwitnąć. Jeśli do tego nie była od lat przycinana, warto odmłodzić krzew przez radykalne przycięcie części starych pędów na wysokość ok. 100 cm nad ziemią. Pamiętajmy, żeby nie przycinać jednorazowo więcej niż ¼ pędów, ponieważ roślina nie zakwitnie. Podobnie jak cięcie sanitarne, odmładzające wykonujemy po kwitnieniu.

Zobacz też:

Magnolia japońska Isis - charakterystyka i pielęgnacja

Magnolia gwiaździsta - charakterystyka i pielęgnacja