W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć oraz wytrzymałości naszej pergoli, wybierać możemy pomiędzy jedno – lub wieloletnimi gatunkami ozdobnymi zarówno z liści, jak i kwiatów. Ważne, żeby szybko rosły, były odporne i łatwe w pielęgnacji. Oto propozycje dla każdego.

Wiciokrzew Henry’ego (Lonicera Henry'ego) - to wieloletnie, zimozielone pnącze o dekoracyjnych liściach i pięknych, pachnących kwiatach. Dzięki przyrostom rocznym na poziomie 100 cm szybko osłania pergole tworząc zielony baldachim pokryty blado pomarańczowymi, rurkowatymi kwiatami. Głównymi zaletami wiciokrzewu są zdolność regeneracji, odporność i niewielkie wymagania. Wiciokrzew potrzebuje próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby i słonecznego lub półcienistego, osłoniętego stanowiska. Rośliny dobrze reagują na cięcie. Lubią nawożenie zarówno organiczne, jak i mineralne. Wiciokrzew jest dostatecznie mrozoodporny, żeby poradzić sobie w większej części naszego kraju. W razie przemarznięcia szybko i bezproblemowo się regeneruje.

Milin amerykański (Campsis radicans) - to silnie rosnące, wieloletnie i niezwykle dekoracyjne pnącze. Nie boi się nawet znacznie zanieczyszczonego powietrza, jest odporny i efektowny. Długie (dorastające do 10 m) pędy rośliny porośnięte są gęsto przez liście w niezwykłym odcieniu zieleni, na tle której pięknie prezentują się duże, trąbkowate kwiaty o czerwonej, pomarańczowej i żółtej barwie. Kwiaty pojawiają się w lipcu i utrzymują, aż do września. Milin najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym, osłoniętym i słonecznym. Preferuje gleby żyzne, o odczynie od lekko kwaśnego po zasadowy. Jest odporny zarówno na krótkotrwałe susze, jak i okresowe zalanie. Dobrze znosi mróz, a gdy przemarznie szybko się regeneruje. Milin rozmnażany przez sadzonki pędowe lub odkłady najczęściej rozpoczyna kwitnienie w 2-3 roku po posadzeniu.

Rdestówka Auberta (Fallopia aubertii) - to pnącze rosnące wręcz błyskawicznie. Przyrasta nawet do 12 m rocznie! Zielone, sercowate liście oraz kiście drobnych, białych kwiatów tworzą gęstą, zieloną osłonę porastając bez problemu nawet duże powierzchnie. Rdestówka zakwita latem, a kwiaty utrzymują się nawet do października. Roślina zrzuca liście dopiero po pierwszych przymrozkach. Do zalet rdestówki należą także małe wymagania glebowe oraz pokarmowe. Jest odporna na choroby i szkodniki. Na słonecznym stanowisku szybko rośnie i obficie kwitnie. Wymaga częstego podlewania, nawożenia mineralnego oraz organicznego. Rdestówka dobrze reaguje na zasilanie obornikiem. W chłodniejszych rejonach kraju, konieczne jest zabezpieczenie systemu korzeniowego grubą warstwą liści lub słomy. Łatwo daje się rozmnożyć przez sadzonki półzdrewniałe oraz odkłady.

Kokornak wielkolistny (Arystolochia macrophylla) - to niesamowita wieloletnia roślina wymagająca solidnych podpór. Duże, sercowate liście gęsto porastają płożące pędy w niedługim czasie tworząc zielony parawan. Jesienią liście przybierają ciepłą, żółtą barwę. Fantastyczne, oryginalne kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu. Wyglądem przypominają fajkę brunatnego koloru i stanowią pułapkę dla owadów. Jesienią przekształcają się w podłużne, fioletowe, dekoracyjne owoce.

To piękne pnącze doskonale nadaje się do sadzenia w półcienistych lub cienistych, zacisznych miejscach w ogrodzie. Ma spore wymagania pokarmowe, preferuje gleby żyzne, próchnicze, zasadowe i lekko wilgotne. W czasie wegetacji konieczne jest regularne podlewanie i nawożenie roślin. Kokornak dobrze znosi cięcie i jest w pełni mrozoodporny. Najlepiej rozmnażać go przez sadzonki zdrewniałe oraz odkłady.

Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) - to wieloletnie pnącze dorastające do 10 m długości. Na Dalekim Wschodzie, skąd pochodzi, jest uznawany za roślinę leczniczą. Duże, jajowate, zielone liście osadzone na czerwonawych ogonkach jesienią przebarwiają się na pomarańczowo-żółty kolor. W maju roślina zakwita, by jesienią wydać duże grona, niewielkich, czerwonych jagód. Owoce cytryńca można spożywać na surowo lub po przetworzeniu, np. w postaci suszu, soków, wyciągów, naparów, nalewek. Cytryniec powinien mieć zapewnione słoneczne lub lekko ocienione stanowisko oraz wilgotne, żyzne podłoże. Nie lubi suszy, więc w sezonie wegetacyjnym należy rośliny podlewać często, ale z umiarem. Ściółkowanie pomoże zapobiec szybkiemu parowaniu wody z podłoża. Roślina wymaga także regularnego nawożenia, od wiosny do jesieni. Cytryniec chiński jest w pełni mrozoodporny i poradzi sobie bez osłaniania na zimę. Najlepiej rozmnożyć roślinę przez sadzonki pędowe oraz odkłady. Nowe rośliny można także uzyskać wysiewając nasiona.

Zobacz też:

Powojniki - pnącza do słońca i cienia

Pnącza w ogrodzie - jakie wybrać?