Gazania lśniąca (Gazania rigens) to bylina występująca w stanie naturalnym w Australii i Afryce Południowej. W naszych warunkach jest uprawiana jako jednoroczna. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest popularnie zwana "złotem południa" lub "rumiankiem afrykańskim". Dzięki wielu odmianom ogrodnicy mogą wybierać spośród szerokiej gamy kolorów i odcieni.

Gazania lśniąca – jak wygląda?

Średnio gazania dorasta do 20-30 cm wysokości. Roślina tworzy rozetę gładkich, ciemnozielonych, błyszczących liści. Spośród nich wyłania się wzniesiony pęd kwiatostanowy zwieńczony kwiatostanem w postaci koszyczka. Kwiaty przybierają różne odcienie bieli, różu, lila, żółci, pomarańczy, czerwieni i jasnego brązu. Spotkać można także odmiany dwubarwne. Wrażliwe kwiaty, zamykają się przy deszczowej i pochmurnej pogodzie. Okres kwitnienia trwa od początku czerwca aż do października. Żeby rośliny jak najdłużej kwitły, konieczne jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Gazania lśniąca - stanowisko

Gazania lśniąca najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Preferuje ciepłe stanowiska, lecz pomimo swojego tropikalnego pochodzenia, toleruje również krótkotrwałe wahania temperatury. Nagły, przymrozek nie wpłynie negatywnie na jej rozwój, ani kwitnienie. Lekka, przepuszczalna, żyzna gleba to klucz do obfitego kwitnienia gazanii.

Gazania lśniąca – polewanie i nawożenie

Gazania jest dość odporna na krótkotrwałe susze. Cotygodniowe podlewanie jest konieczne tylko w przypadku braku opadów. W innych warunkach, można podlewać rośliny 2-3 razy w miesiącu.

Ilość i częstotliwość nawożenia zależy od żyzności podłoża. Rośliny na glebach ubogich, kamienistych należy nawozić regularnie co 2-3 tygodnie. Te na glebach zasobnych można zasilać raz w miesiącu. Najlepsze będą nawozy mineralne wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin kwitnących.

Gazania lśniąca: pielęgnacja

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie gazanii jest staranne odchwaszczanie. Ściółkując glebę stłumimy rozwój chwastów oraz zmniejszymy parowanie wody z podłoża. Ważne jest także regularne przycinanie zwiędłych kwiatostanów, sprzyjające tworzeniu się wielu nowych pąków.

Gazania lśniąca - zimowanie

Gazania z racji swoich wymagań termicznych jest w naszym kraju uprawiana jako jednoroczna. Możemy jednak spróbować przechować najsilniejsze egzemplarze przez zimę. W tym celu jesienią wykopujemy rośliny, umieszczamy w skrzynkach i przenosimy do chłodnego (8-10oC), widnego pomieszczenia. Z końcem zimy dzielimy rośliny na pół i przesadzamy do świeżej ziemi. Przenosimy je do pomieszczenia o temperaturze wyższej o dotychczasowej o 5-8oC. Gdy nadejdzie wiosna i minie już ryzyko wystąpienia przymrozków, sadzimy gazanie na miejsce stałe.

Gazania w doniczce

Gazania doskonale sprawdza się jako ozdoba balkonu lub tarasu, uprawiana w pojemnikach i donicach. Na dno donicy wysypujemy warstwę drenażu np. keramzytu, po czym wypełniamy ją podłożem. Uniwersalna ziemia ogrodnicza jest dla gazanii wystarczająca. W okresie wegetacji rośliny regularnie podlewamy oraz zasilamy co 2 tygodnie nawozami dla roślin kwitnących. Wraz z nadejściem zimy doniczki przenosimy do chłodnego i jasnego pomieszczenia.

Jak rozmnażać gazanię?

Nasiona wysiewamy wczesną wiosną i stawiamy na słonecznym parapecie. Gdy siewki mają 2-4 liście właściwe pikujemy je do pojedynczych doniczek. Produkcja rozsady trwa ok. 6 tygodni. Sadzonki sadzimy do gruntu po 15 maja, gdy minie już ryzyko wystąpienia przymrozków. Rozstawa między roślinami powinna wynosić 20-25 cm.