Parch jabłoni i parch gruszy

Objawy: infekcja grzybowa wywołana przez Venturia inaequalis poraża wszystkie niezdrewniałe części drzewa, szare plamy na owocach i zawiązkach brązowieją i korkowacieją, na górnej stronie liści pojawiają się oliwkowe plamy brunatniejące z czasem, liście marszczą się i opadają.

Warunki sprzyjające rozwojowi: wilgotna wiosna

Kiedy i jak zwalczać: usuwać opadłe liście i owoce, w okresie zawiązywania się i wzrostu owoców kilkakrotnie opryskać drzewa wyciągiem ze skrzypu polnego lub aksamitki, wykonać oprysk jesienny (X-XI) 5% roztworem mocznika stosowany zarówno na drzewa jak i na teren wokół nich.

Mączniak prawdziwy jabłoni

Objawy: biały mączysty nalot pojawia się na niezdrewniałych częściach drzewa, porażone zawiązki, owoce i liście zamierają i opadają.

Warunki sprzyjające rozwojowi: ciepłe lato, mała ilość opadów, łagodna zima.

Kiedy i jak zwalczać: grzyb zimuje pod łuskami pąków i pojawia się już na najmłodszych liściach, które należy usuwać wraz z fragmentem pędu na którym rosły, opryski wywarem ze skrzypu polnego lub wyciągiem z aksamitki .

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Objawy: infekcja wywołana przez Monilinia laxa i Monilinia fructigena. Porażone organy brunatnieją i zamierają, owoce nie nadają się do spożycia.

Warunki sprzyjające rozwojowi: silne deszcze, uszkodzenia mechaniczne owoców.

Kiedy i jak zwalczać: usuwać porażone organy, w okresie białego pąka stosować opryski wywarem z chrzanu, skrzypu polnego i wyciągiem z krwawnika pospolitego lub aksamitki.

Brudna plamistość jabłek i gruszek

Objawy: w okresie poprzedzającym zbiory na owocach występują ciemnoszare plamy, owoce nie dają się do spożycia.

Warunki sprzyjające rozwojowi: choroba grzybowa występująca głównie na drzewach zaniedbanych,

Kiedy i jak zwalczać: właściwe cięcie drzew, prześwietlanie korony, opryskiwanie wyciągami roślinnymi ze skrzypu, rumianku i aksamitki .

Kędzierzawość liści brzoskwini

Objawy: Infekcja wywołana przez grzyb Taphrina deformans. Porażone liście silnie pofałdowane, ulegają przebarwieniu na kolor żółty i czerwony, na ich powierzchni widoczny szary nalot grzybni, z czasem liście opadają, a osłabione drzewo wydaje mniejsze owoce.

Warunki sprzyjające rozwojowi: wilgotna i ciepła wiosna.

Kiedy i jak zwalczać: wiosną, przed pękaniem pąków, stosujemy oprysk wyciągiem ze skrzypu polnego, aksamitki, pokrzywy lub krwawnika pospolitego.

Ospowatość/szarka śliw

Objawy: Wirus Plum pox powoduje chlorotyczne, żółte przebarwienia na liściach, a fioletowe na młodych, jeszcze zielonych owocach, porażone owoce przedwcześnie dojrzewają i opadają.

Warunki sprzyjające rozwojowi: choroba jest przenoszona przez mszyce.

Kiedy i jak zwalczać: zwalczanie mszyc.

Rak bakteryjny drzew owocowych

Objawy: Infekcję wywołuje grzyb Pseudomonas syringae. Porażone kwiaty i krótkopędy brunatnieją i zamierają, kora drzew pęka, powstają zgrubiałe rany z gumowatymi wyciekami. Drzewa stają się mniej odporne na mróz.

Warunki sprzyjające rozwojowi: wysoka wilgotność, opady deszczu.

Zwalczanie: w okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści, wycinamy porażone pędy, a powstałe rany zabezpieczamy pastą ochronną, usuwamy porażone liście i owoce.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych

Objawy: Infekcja wywołana przez grzyba Blumeriella jaapi. Wiosną na liściach pojawiają się drobne zielone, z czasem brunatniejące plamki, w miejscu plam, na dolnej stronie liści tworzą się drobne wzniesienia, z zarodnikami grzyba, porażone liście przedwcześnie opadają, drobne owoce nie dojrzewają.

Warunki sprzyjające rozwojowi: wysoka wilgotność powietrza.

Kiedy i jak zwalczać: niszczenie opadłych liści, jesienny oprysk 5% roztworem mocznika.