Więcej o roślinie poniżej:

Kamasja Camassia
kategoria:  cebulowe
stanowisko:   słońce, półcień
wysokość:  30-100 cm
mrozoodporność:  do -15°C
odczyn b:  obojętny
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, gliniasta
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona
barwa kwiatów:  niebieska, biała, fioletowa
pokrój: wzniesiony
okres kwitnienia: kwiecień-czerwiec
wysiew: jesień
rozmnażanie: cebulki przybyszowe
trwałość liści:  sezonowe
zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, tarasy
tempo wzrostu:   szybkie

Kamasja jest rośliną niewymagającą w uprawie. Pochodzi z Ameryki Północnej. Stamtąd pochodzi też jej indiańska nazwa quamash, co znaczy jadalna cebula. Jak nietrudno się domyślić, cebulki były dla rdzennych mieszkańców Nowego Świata ważnym źródłem pożywienia. Kamasja kwitnie od czerwca do lipca, wydając kwiaty białe, niebieskie lub fioletowe.

Zależnie od odmiany kamasja osiąga wysokość od 20 do 80 cm. Kwiatostany składają się z kilkudziesięciu (do 40) gwiazdkowatych kwiatów. Liście są podłużne i mają szarozielony kolor.

Kamasja lubi miejsca słoneczne, podłoże nie powinno być jednak nazbyt suche. Utrzymanie dobrej wilgotności jest ważne zwłaszcza wiosną. W okresie spoczynku ziemia może być nieco bardziej sucha.

Cebulki sadzimy od października do listopada na głębokość 10 cm w odstępach 15 cm. Proces samoistnego rozmnażania trwa u kamasji dość długo, bo zawiązują one niedużą liczbę cebulek przybyszowych. Uprawa roślin z nasion jest bardzo prosta, jednak rozmnożone w ten sposób rośliny kwitną dopiero po 3-4 latach.

Zimą rośliny powinny być okryte liśćmi lub kompostem. Warto pamiętać, że dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią zapewni uprawom plastikowa folia lub foliowy tunel.

Kamasja jest rzadkim gościem w na-szych ogrodach, a szkoda. Ta piękna roślina bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie bylin oraz traw ozdobnych i może być sadzona w ogrodach wiejskich.

Aby kamasja bujnie kwitła, nie zapomnijmy późnym latem zasilić roślinę solenną dawką kompostu.