Wiele osób zastanawia się, jak sadzić wrzosy w doniczce. Pozornie może wydawać się to trudne do wykonania. Wystarczy jednak zastosować kilka naszych wskazówek, aby cieszyć się widokiem wrzosów przez dłuższy czas. Zebraliśmy kilka podstawowych informacji dotyczących uprawy wrzosów w doniczce.

Ziemia do wrzosów

Podłoże, w którym rosną wrzosy, powinno spełniać określone wymagania. Wrzosy bujnie rosną w glebach o silnej kwasowości około 4-6 pH. Jeśli zastanawiasz się, jaka ziemia do wrzosów powinna być używana, to podpowiadamy jak zrobić odpowiednią mieszankę. Wystarczy wymieszać 50% torfu z 20% perlitu i po 10% ziemi uniwersalnej, piasku oraz kompostu. Podczas sadzenia wrzosów powinno się też pamiętać o zagwarantowaniu im odpowiedniej odległości od siebie. Wrzosy należy posadzić w taki sposób, aby zapewnić im dostęp do powietrza. Podczas sadzenia wykopany dół powinien być dwukrotnie szerszy od bryły korzeniowej i o połowę od niej głębszy. Dzięki temu można mieć pewność, że wrzos wypuści mocne korzenie.

Jak podlewać wrzosy?

Wrzosy należy podlewać w momencie, gdy górna warstwa (około 2 cm) będzie zupełnie sucha. Jednak nie można dopuścić do całkowitego wyschnięcia. Wtedy zacznie tracić kwiaty oraz liście. Jednak trzeba je podlewać w ostrożny sposób, omijając liście. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko rozwinięcia się chorób grzybiczych. Wrzosy na drugi rok można rzadziej podlewać, jednak nie można ich przesuszać. Podczas nawadniania należy brać pod uwagę warunki atmosferyczne, w szczególności opady deszczów lub wysokie temperatury. Od tego trzeba uzależnić ilość wody użytej do podlewania roślin. Istnieje możliwość rzadszego podlewania roślin, jeśli wraz z kompostem zmieszamy żel zatrzymujący wodę w roślinach.

Dlaczego wrzosy usychają?

Najczęściej jest to związane z nieregularnym podlewaniem roślin i niedostateczną ilością wody. Aby wrzosy nie usychały, wystarczy odpowiednio je nawilżyć. Nie można dopuścić, aby korzenie i liście całkowicie wyschły. Wtedy roślina nie wyrośnie z nowymi kwiatami w przyszłym roku. Gleba powinna być stale nawilżona, ale nie przemoczona. Wystarczy trzymać się harmonogramu i podlewać je 1-2 razy w tygodniu niewielką ilością wody.

Jak pielęgnować wrzosy?

Wrzosy kwitną dwukrotnie – latem i zimą. Pierwsze przypada późną jesienią lub wczesną wiosną. Drugie natomiast wczesną wiosną. Przycinanie letnie szczególnie potrzebne jest w ogrodach. Wtedy pozwala to ukształtować roślinę i wykonuje się je poniżej starych kwiatów. Natomiast podczas drugiego kwitnienia należy je lekko przyciąć, dzięki temu doda im się chęci do wzrostu. Aby wrzosy pięknie i naturalnie prezentowały się na balkonach i tarasach, nie należy ich zbytnio przycinać. Ważne, aby wrzos wyglądał jak najbardziej naturalnie i żeby mógł się bujnie rozrastać. Wrzosy powinny być też posadzone w miejscach osłoniętych od wiatru i przeciągu. Uważa się, że to wpływa na ich odwodnienie.

Nawóz do wrzosów

Wrzosy nie wymagają specjalnego nawożenia. Mają małe wymagania i świetnie rosną piaszczystych glebach. Jeżeli mimo to zechcecie pomóc wzrastać wrzosom, to możecie sięgnąć po nawóz do roślin rosnących w kwaśnych glebach. Poza tym świetnie sprawdzi się własnoręcznie wykonany kompost, który warto dodać podczas sadzenia roślin.

Z czym łączyć wrzosy w doniczce?

Z pewnością należy wybrać takie rośliny, które mają jednakowe potrzeby w zakresie gleby, podlewania, nawożenia i nasłonecznienia. Rośliny łączone z wrzosami powinny lubić wilgoć, kwaśną glebę oraz częściowe nasłonecznienie. Dobrze jest też dobrać rośliny, które mają podobną wysokość i rozrastają się na w podobnej objętości. Najczęstszymi roślinami, które można łączyć z wrzosami w doniczce to gardenie, kamelie, hibiskusy, rododendrony i azalie. Można też dosadzać do nich lawendę i goździki. Wrzosy to także świetni towarzysze hortensji, które tak jak one dobrze rosną w kwaśnej glebie.

Tak przygotowane domowe wrzosowiska będą cieszyć widokiem przez dłuższy czas. A gdy zdecydujecie się na wykorzystanie kolorowych odmian, będą zachwycać różnorodnością. A jest z czego wybierać! Wrzosy są dostępne w fioletowym, różowym, czerwonawym, a nawet białym kolorze. Wielobarwne kwiaty można łączyć ze sobą tworząc atrakcyjne kompozycje, które będą cieszyć oczy na długo.