Spis treści:

  1. Mączki mineralne - czym są?
  2. Jak działa krzem?
  3. Jak i do czego stosujemy mączkę bazaltową?

Mączki mineralne - czym są?

Mączki mineralne zawierają wiele łatwo przyswajalnych makro- i mikroelementów stanowiąc przede wszystkim bezpieczny i ekologiczny nawóz. Mączka bazaltowa może być stosowana do nawożenia wszystkich rodzajów roślin ozdobnych, warzyw i roślin sadowniczych. Można stosować ją zarówno w polu, ogrodzie, jak i na balkonie. Dzięki formie pyłu mączka jest łatwa do stosowania, oraz dobrze przyswajalna przez rośliny. Składniki mączki są stopniowo rozpuszczane i pobierane przez rośliny, więc nie występuje ryzyka przenawożenia.

Ze względu na zasadowy odczyn ( ph ok. 7,5) mączki bazaltowej nie należy używać do nawożenia roślin kwasolubnych takich jak borówki, wrzosy, różaneczniki, hortensje ogrodowe czy azalie.

Najczęściej stosowane mączki bazaltowe różnią się nieco składem mineralnym. Zawierają szereg mikro-i makroelementów w tym magnez, sód, tytan, mangan, chrom, molibden, kobalt czy jod. Standardowo w mączce bazaltowej jest około 20% tlenku glinu, 5-10% tlenku żelaza i około 50% tlenku krzemu. To krzemionka jest najważniejszym składnikiem, który ma wiele zastosowań w ekologicznej uprawie roślin.

Jak działa krzem?

Jak działa krzem:

- wpływa na zwiększenie produkcji biomasy oraz poprawę parametrów jakościowych roślin

- zwiększa twardość łodyg i w ten sposób zabezpiecza rośliny przed atakami chorób i szkodników

- przyczynia się do zmniejszenia nasilenia chorób grzybowych

- uodparnia na choroby i poprawia ich ogólną kondycję.

­- optymalne zaopatrzenie roślin w krzem zmniejsza skutki przenawożenia azotem.

- wpływa korzystnie na zaopatrzenie roślin w fosfor i potas

- ogranicza pobieranie przez rośliny metali ciężkich, w tym miedzi i kadmu.

- związki krzemu skutecznie zapobiegają toksyczności glinu, tworząc z nim nieszkodliwe związki.

Jak i do czego stosujemy mączkę bazaltową?

Mączkę stosujemy jako dodatek do ciężkich gleb, w celu poprawy pojemności wodnej. Standardowo używamy 15 kg na 100 m2 powierzchni. W sadownictwie polecana jest mniejsza dawka – 10-15 kg na 100 m2.

Mączka krzemowa wspomaga rozwój mikroorganizmów tlenowych. Możemy posypywać nią (5-7 kg/100kg) każdą układaną warstwę pryzmy na kompostowniku.

Dodawana do gnojówki tłumi jej zapach. Do gnojówki z pokrzywy na 10 litrów roztworu należy dodać 2 łyżki stołowe mączki bazaltowej. Pomaga także przerobić gnojówkę na kompost już w czasie 6-7 miesięcy od zaaplikowania

Opylanie roślin mączką jest prostym sposobem na zwalczanie szkodników, zwłaszcza mszyc i śmietki kapuścianej. Podczas opylania należy dokładnie pokryć roślinę. Średnia dawka to około 1-2 kg na 100 m2, w zależności od wielkości roślin. Zabieg powtarzamy co 7 dni. Pył mączki zatyka kanaliki powietrzne na skórze owadów i sprawia, że się duszą. Taki sposób walki może być wykorzystywany także przy zwalczaniu stonek ziemniaczanych, gąsienic czy mączlików.

Opylanie mączką krzemionkową ma działanie grzybobójcze. Zwiększa też odporność roślin na patogeny.

Mączka bazaltowa chroni rośliny przed ślimakami. Obsypując grządki tworzymy barierę dla tych szkodników.

Zaprawianie nasion w mączce bazaltowej na kilka dni przed wysiewem, chroni je przed chorobami i szkodnikami.