Kwiaty w domu w styczniu

Więcej światła

Styczeń, obok grudnia, jest jednym z najciemniejszych miesięcy roku. Warto zapewnić wtedy roślinom domowym jak najwięcej światła. Jednym ze sposobów jest częste usuwanie kurzu z roślin. U roślin o dużych liściach najlepiej robić
to wilgotną szmatką, gatunki o liściach małych spłukujemy letnią wodą pod prysznicem. Warto wtedy zabezpieczyć podłoże, np. workiem foliowym, przed zalaniem wodą wodociągową, która nie wpływa dobrze na rośliny.

Na ratunek roślinom
W czasie sezonu grzewczego rośliny bardzo cierpią z powodu zbyt gorącego i suchego powietrza. Dobrze jest nawilżać powietrze specjalnymi urządzeniami, zraszać rośliny lub po prostu ustawiać w ich pobliżu naczynia z wodą. Pamiętajmy, że niektórych gatunków o pokrytych włoskami liściach, np. sępolii fiołkowej, synningii czy skrętnika, nie powinno się zraszać.

 


Ogród ozdobny: zimozielone paprocie

Paprotka pospolita Polypodium vulgare jest rodzimą paprocią polecaną do przydomowych ogrodów, parków i alpinariów. Jej zimozielone liście długości 15-35 cm są odporne na mróz.

Paproć ta wymaga gleby wilgotnej, próchnicznej, pozbawionej wapnia, i stanowiska cienistego. W takich warunkach dobrze się rozrasta i w krótkim czasie tworzy ładną okrywę z liści. Jest to więc paproć okrywowa. Jej częścią podziemną są kłącza, które po wysuszeniu i rozdrobnieniu mogą być składnikiem podłoża do uprawy niektórych storczyków.

Dawniej kłącza paprotki były ze względu na znaczną w nich zawartość skrobi i cukrów uważane za jadalne. Zanokcica skalna Asplenium trichomanes jest również paprocią zimozieloną. W warunkach naturalnych spotkamy ją na terenach górskich oraz starych wapiennych murach.

Paproć ta tworzy kępki z pierzastych liści długości 10-15 cm. Można ją polecić do ogrodów skalnych oraz na murki, pod warunkiem że zapewni się jej podłoże wapienne, przepuszczalne, żwirowe z dodatkiem gliny i próchnicy. Zimuje bez problemów.


Drzewa i krzewy: różaneczniki zimą

Różaneczniki Rododendron w większości naszych ogrodów kojarzą mam się z zawsze zielonymi krzewami, którym na zimę nie opadają liście. Warto wiedzieć, że rośliny te oddychają i transpirują przez cały rok. Duże straty wody i brak możliwości jej uzupełnienia, gdy gleba jest zamarznięta, mogą powodować wysychanie tkanek lub nawet śmierć całych roślin.

Podczas mroźnych, wietrznych dni różaneczniki zachowują się bardzo charakterystycznie, zwijając liście w rurkę lub przyginają je do pędu, ograniczając w ten sposób transpirację i parowanie. Szczególnie niebezpieczne są dla nich silnie wiejące wiatry, przede wszystkim północne i północno - wschodnie, które powodują wzmożoną transpirację, owiewając liście.

Liście podczas długotrwałej mroźnej i wietrznej pogody mogą wyschnąć. Zimą bardziej niebezpieczne są mroźne wschodnie wiatry, które wysuszają zawsze zielone rośliny. Zwijanie lub przyginanie liści jest formą obrony różaneczników przed niekorzystnymi zewnętrznymi warunkami. Dlatego warto pamiętać, by podczas mroźnych dni osłonić krzewy włókniną lub siatką cieniującą, a podczas suchej zimy systematycznie je podlewać i ściółkować.


Warzywnik: przygotowania do nowego sezonu

W styczniu wszystkie rośliny w ogrodzie znajdują się jeszcze w stanie spoczynku. Mimo to już za około miesiąc będziemy mogli przystępować do pierwszego cięcia drzew owocowych. Przed nadchodzącym sezonem warto przypomnieć najważniejsze zasady ich przycinania. Po przejściu silnych mrozów zaczynamy formowanie koron drzew najmniej wrażliwych na niskie temperatury.

W pierwszej kolejności tniemy jabłonie, grusze i śliwy, a na końcu czereśnie i brzoskwinie. Im wcześniej wykonamy cięcie, tym drzewa będą silniej rosły. Jeśli chcemy pobudzić je do wzrostu, zacznijmy przycinanie jeszcze zimą. Jeżeli jednak drzewa są zbyt duże, lepiej nieco poczekać z ich przycinaniem.

Nawet w okresie zimowym zdarzają się słoneczne i ciepłe dni, wtedy to powinniśmy wykonywać cięcia. Zanim przystąpimy do tego zabiegu, warto stanąć kilka metrów od drzewa i wstępnie określić, które partie korony przytniemy mocniej, a które słabiej. Najczęściej istnieje potrzeba podcięcia gałęzi zbyt nisko zwisających, które w miarę starzenia się drzewa pochylają się ku ziemi. Ważne jest również zachowanie równomiernej korony.

Jeśli zatem w jakiejś części konar nadmiernie wyrasta, trzeba go skrócić, bo z upływem lat drzewo może się pochylać. Wytnijmy również zbędne gałęzie tam, gdzie jest ich zbyt dużo.

 

Warzywa zimujące w gruncie

W okresie bezlistnym doskonale widać, jak wygląda cała korona. W zacienionych częściach wyrastają tylko mało smaczne i niewyrośnięte owoce. Raz na kilka lat można usunąć po jednym większym konarze, przez co bardziej doświetlimy koronę. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać cięcie sanitarne. Polega ono na zwykłym wycięciu gałęzi złamanych, chorych i porażonych przez szkodniki.

We wszelkiego rodzaju otwartych ranach masowo rozwijają się kolonie grzybów, powodując zamieranie i próchnienie drewna lub obumieranie kory. Cięcie sanitarne ma duże znaczenie dla drzew owocowych. W ogrodzie, gdzie najczęściej nie ma pełnej ochrony chemicznej, usuwanie wszelkiego rodzaju źródeł chorób znacznie poprawia zdrowotność roślin. Jeśli chcemy utrzymać drzewa w dobrym stanie i cieszyć się ich owocowaniem przez wiele lat, wykorzystajmy czas zimy na przegląd stanu drzew i wykonanie tego prostego zabiegu.