Spis treści:

  1. Ogród ozdobny
  2. Sad
  3. Warzywnik

Ogród ozdobny

Robimy sadzonki

Z początkiem lutego możemy rozpocząć przygotowania sadzonek fuksji, werben długopędowych oraz pelargonii. Sadzonki będą się nadawały do wsadzenia, gdy skrócimy końcówki pędów na 5-8 centymetrów. Po ścięciu, umieszczamy sadzonki w wilgotnym podłożu lub mieszance torfu z piaskiem i odstawiamy w jasnym miejscu.

Dodatkową wilgoć możemy zapewnić z powietrza, przykrywając sadzonki woreczkami foliowymi z przygotowanymi otworami. Proces ukorzeniania trwa około dwa tygodnie, następnie możemy już przesadzić młode rośliny do małych doniczek. Gdy nowe pędy osiągną wysokość 4-5 centymetrów, znów je skracamy, wspierając rozkrzewienie.

Nie zapominajmy jeszcze o dokarmianiu ptaków!

 

 

Przesadzamy rośliny doniczkowe

W lutym większość doniczkowych roślin domowych wychodzi z fazy spoczynku. Sukces ich ponownego rozwoju zależy od świeżego i obfitego w składniki odżywcze podłoża. Nie zaszkodzi również zmiana doniczki na większą, szczególnie w przypadku silniej rozrastających się młodych roślin. Zmieniając podłoże zadbajmy o drenaż na dnie doniczki, nadmiar wody często negatywnie wpływa na rozwój rośliny.

Po przesadzeniu roślinę należy podlać, pozbywając się po jakimś czasie wody, która zgromadzi się na podstawce. Przesadzając roślinę warto również odmłodzić ją, usuwając suche pędy i dokładnie czyszcząc jej liście.

Szukacie ekosposobów na sianie, gnojówki czy szkodniki? Rekomendujemy sprawdzone pozycje książkowe!

Osłaniamy zimozielone

Przedwiośniem słońce zaczyna świecić coraz mocniej. W takich warunkach, zimozielone rośliny – zarówno liściaste, jak i iglaste – mocno transpirują. Problemem jest w tym wypadku ciągle zmarznięta ziemia, z której rośliny nie mogą uzupełniać strat wody, spowodowanych przez nadmierne parowanie. Nieosłonięte rośliny mają w takich warunkach tendencję do szybkiego wysychania. Do cieniowania roślin możemy wykorzystać białą agrowłókninę lub plastikowe osłony o gęstych oczkach.

Sad

Zaczynamy coroczne cięcie

Wczesną wiosną możemy rozpocząć cięcie krzewów. Najwcześniej zabieg przeprowadzamy na malinach jesiennych, którym wszystkie pędy wycinamy tuż nad ziemią. Jeżynie bezkolcowej natomiast przycinamy tylko pędy dwuletnie lub słabe jednoroczne. Pozostałe delikatnie skracamy i rozpinamy na podporze.

Z cięciem krzewów owocowych wstrzymujemy się do momentu, gdy temperatury na stałe wzrosną powyżej 0 ̊C. Zaczynamy od agrestu i porzeczek, następnie przycinamy jabłonie. Cięcie wielu innych odmian drzew możemy przesunąć na okres po kwitnieniu.

  

Warzywnik

Przygotowujemy rozsady

Na przedwiośniu możemy również zająć się przygotowywaniem rozsad wczesnych warzyw - selerów, kapusty, kalafiora, sałaty, cebuli czy pora. Jeśli rozsady przygotowujemy z nasion pochodzących z własnych upraw, koniecznie je zaprawmy. Podłoże powinno być wolne od chorób i niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. Najlepiej do tego celu nadaje się oryginalny substrat torfowy specjalnie przygotowany do rozsad. Nasiona wysiewamy niezbyt gęsto.

Siejemy w szklarni

Gdy ziemia już rozmarzła, pod koniec lutego nawet w nieogrzewanych szklarniach i inspektach można rozpocząć siew rzodkiewki, kopru, cebuli oraz sałaty. Dla bezpieczeństwa, siewy okrywamy włókniną.