Spis treści:

  1. Sadzenie drzew owocowych
  2. Technika cięcia
  3. Przycinanie drzew owocowych

Sadzenie drzew owocowych

W przypadku sadzenia wiosennego okres przyjmowania się do gruntu wszelkich nasadzeń jest znacznie dłuższy, w trakcie którego drzewka narażone są na wysychanie, jeżeli oczywiście nie zostaną dobrze zabezpieczone. Warto pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują dobre przyjęcie się rośliny na nowym miejscu.

Jeżeli chcesz, aby drzewko prawidłowo się ukorzeniło i miało zapewniony odpowiedni wzrost, sprawdź jak krok po kroku je zasadzić:

Po wybraniu odpowiedniego stanowiska w ogrodzie zaznaczamy palikiem miejsce, w którym posadzimy roślinę. Następnie staramy się wyznaczyć wokół palika okrąg o średnicy nieco większej od korzeni drzewka.

Jeżeli w miejscu sadzenia rośnie murawa, ścinamy szpadlem i usuwamy całą jej warstwę wraz z korzeniami. Kolejnym krokiem jest wykopanie odpowiednio szerokiego otworu, który pomieści cały system korzeniowy. Korzenie drzewka powinny swobodnie się w nim mieścić.

Do tego zadania świetnie sprawdził się szpadel ostry, dzięki któremu praca przebiegła bardzo sprawnie! Przy tym nie został obciążony kręgosłup, dbając o prawidłową postawę podczas kopania. Wygięty pod kątem trzonek minimalizuje napięcie mięśni pleców i gwarantuje naturalną pozycję ciała. Kąt nachylenia uchwytu 17° naśladuje naturalny ruch dłoni. Głowice są hartowane, co zapewnia wytrzymałość szpadla.

Jest skuteczny przy usuwaniu korzeni oraz kępek trawy. Dodatkowo blat szpadla posiada podporę, która umożliwiła stabilizację oraz efektywniejszą pracę podczas wkopywania drzewka owocowego. Gleba była twardsza w tym okresie, dlatego jego unikalny zaostrzony kształt pozwolił na odpowiednie wbicie w glebę na żądaną głębokość.

Po umieszczeniu drzewka w dołku ustawiamy obok niego palik, do którego przymocujemy drzewko i który będzie zapobiegał pochylaniu się pnia. Pomiędzy palikiem a pniem zostawiamy odległość mniej więcej na szerokość dłoni. Aby palik się nie przewracał, możemy go nieco wbić w ziemię.

Zasypując system korzeniowy drzewka, możemy nieco nim potrząsać. Spowoduje to lepsze wypełnienie glebą przestrzeni wokół korzeni. Na koniec dość mocno udeptujemy ziemię, aby usunąć powietrze i docisnąć podłoże do korzeni.

Ostatnią czynnością jest obfite podlanie drzewka. Nawadnianie należy kilkakrotnie powtarzać (jeżeli nie pada). Korzystne jest uformowanie zagłębienia z ziemi wokół pnia, co zapobiegnie wypływaniu wody podczas podlewania.

Technika cięcia - jak robić to poprawnie i czego unikać?

Podstawową zasadą cięcia starszych, mających kilka, kilkanaście lat drzew owocowych jest wycinanie całych gałęzi. Oznacza to, że powinniśmy raczej unikać skracania drobniejszych gałązek. Sekatorem odcinamy jak najbliżej nasady pnia cały pęd. Technika ta zwana jest cięciem na obrączkę.

Przycinając w ten sposób wybrane konary, pozostawiamy tylko jedną ranę, którą łatwo zabezpieczyć. To dobry sposób na ograniczenie wzrostu drzewa, bo przy tym cięciu rzadko kiedy wyrastają nowe gałęzie w miejscu wykonanego cięcia. Jeżeli jednak zależy nam, aby w miejscu starego pędu wyrosły nowe młode przyrosty, trzeba pozostawić krótki kilkucentymetrowy czop.

Nawet na regularnie przycinanych drzewach owocowych pojawiają się silne długopędy zwane wilkami. Możemy je poznać po tym, że są nierozgałęzione i rosną pionowo. Długopędy te nierzadko osiągają nawet ponad metr długości. Pędy te mają tylko pąki liściowe, dlatego nie zawiązują owoców. Na drzewie są zbędne, bo niepotrzebnie zagęszcza koronę i zabierają cenne składniki pokarmowe. Gdy zauważymy w koronie niepotrzebne wilki, wycinamy je na obrączkę.

Sekator jednoręczny Fiskars P 921

Do tego zadania świetnie sprawdził się sekator nożycowy do cięcia świeżych gałęzi i młodych pędów o średnicy do 2,4 cm, jest dostosowany dla osób prawo- i leworęcznych. Posiada obrotową rączkę, co jest polecane w szczególności przy długotrwałej pracy - konstrukcja rączki pozwala używać wszystkich palców jednocześnie, a unikalny mechanizm dźwigniowy PowerGear zwiększa 3-krotnie siłę cięcia w porównaniu do innych standardowych mechanizmów. W ten sposób skutecznie redukuje wysiłek podczas pracy. Dodatkowo szlifowane i hartowane stalowe ostrze pozostaje na dłużej ostre i gotowe do dalszej pracy podczas cięcia gałęzi drzewek owocowych czy innych roślin.

Ostrza te są bardzo odporne na korozję a powłoka PTFE redukuje tarcie skutkując tym samym lepszym i trwalszym cięciem. Sporym ułatwieniem jest lekka konstrukcja oraz rękojeść z tworzywa FiberComp™, które sprawia, że narzędzie dopasowuje się do naturalnego kształtu dłoni. Konstrukcja jest niezwykle dobrze przemyślana, również dla osób, które zmagają się z zespołem cieśni nadgarstka. Rączka SoftGrip ze strukturą 3D zapewnia pewny chwyt oraz blokada ostrza zabezpiecza przed samoczynnym otwarciem i pozwala na bezpieczne przechowywanie bez możliwości skaleczenia.

Sekator jednoręczny Fiskars P 921

Przycinanie drzew owocowych

Gatunki owocowe przycinamy co roku. Zaczynamy od tych najmniej wrażliwych na uszkodzenia mrozowe. Jako pierwsze możemy przycinać jabłonie i grusze, nieco później – śliwy, morele, brzoskwinie i nektaryny. Usuwamy chore i zniekształcone pędy oraz te, które rosną do środka korony lub krzyżują się. Należy jednak robić to z umiarem, ponieważ silne cięcie może pobudzić drzewo do wzrostu, co powoduje (zwłaszcza u jabłoni) pojawienie się licznych "wilków", czyli nierozgałęziających się pędów rosnących pionowo do góry, które trzeba będzie usunąć latem.

Drzewa ozdobne zazwyczaj nie wymagają cięcia. Zabieg ten jest konieczny tylko wtedy, gdy pod wpływem silnego wiatru lub pod ciężarem śniegu gałąź ulegnie uszkodzeniu. Powstają wtedy rany o poszarpanych brzegach i odarcia kory. W takim miejscu zbiera się wilgoć i przy wyższej temperaturze rozwijają się bakterie oraz zarodniki grzybów. Aby zapobiec infekcji, trzeba wyrównać powierzchnię rany i zabezpieczyć ją odpowiednim preparatem o konsystencji balsamowej.

Pod koniec zimy warto też usunąć wszystkie pędy, które rosnąc, mogą spowodować szkody – wrastają w oczka siatki ogrodzeniowej lub niszczą elewację budynku. Nie należy natomiast usuwać grubych konarów, chyba że pozostawienie takiej gałęzi grozi bezpośrednim niebezpieczeństwem. O tej porze roku drzewo nie zabliźni dużej rany i przez kilka miesięcy będzie ona narażona na działanie patogenów. Najlepszą porą na wykonanie takiego zabiegu jest maj lub czerwiec, gdy drzewo jest w pełni rozwoju i najszybciej uruchomi system obronny.

Do tego zadania sprawdzi się  sekator, który jest przeznaczony do cięcia twardych i suchych gałęzi o średnicy do 26 mm. Posiada unikalny system PowerGear™, który trzykrotnie zwiększa siłę cięcia i pozwala na niezwykle komfortową pracę. Ostrza te są bardzo odporne na korozję a powłoka PTFE redukuje tarcie skutkując tym samym lepszym i trwalszym cięciem.

Sporym ułatwieniem jest lekka konstrukcja oraz rękojeść z tworzywa FiberComp™, które sprawia, że narzędzie dopasowuje się do naturalnego kształtu dłoni. Konstrukcja jest niezwykle dobrze przemyślana, również dla osób, które zmagają się z zespołem cieśni nadgarstka. Rączka SoftGrip ze strukturą 3D zapewnia pewny chwyt oraz blokada ostrza zabezpiecza przed samoczynnym otwarciem i pozwala na bezpieczne przechowywanie bez możliwości skaleczenia.

Sekator jednoręczny Fiskars P 941

Sekator nożycowy duży Power Gear X LX99 marki Fiskars jest wysokiej klasy uniwersalnym sekatorem przeznaczonym do cięcia świeżych gałęzi o maksymalnej średnicy 55 mm. Doskonale sprawdza się do cięcia drzewek owocowych - przechodzi przez nie jak przez masło! Sekator wykonany został z bardzo trwałego metalu oraz tworzywa sztucznego, dzięki czemu odznacza się wyjątkową lekkością, a przy tym również wysoką wytrzymałością.

Podczas dłuższych prac nie odczuwałam bólu w barku czy nadwyrężenia mięśni - lekkość materiału sprawiała, ze prace w ogrodzie były przyjemnością! Unikalna dźwigniowa przekładnia zwiększa siłę cięcia, a ostrze wykonane z wysokiej jakości stali pokryte powłoką PTFE zmniejsza tarcie, zapewniając tym samym czyste cięcie. Dodatkową zaletą są antypoślizgowe rączki, które znacznie ułatwiają pracę.

Sekator nożycowy duży Power Gear X LX99

Sekator nożycowy duży Power Gear X LX99

Dobrze sprawdził się także w przypadku cięcia drzew, które mają ponad 40 lat! To śliwa renkloda, która jest systematycznie cięta, aby wypuszczać coraz silniejsze pędy i przy tym dorodniejsze owoce. To jedno z tych drzewek owocowych, które jest ulubionym w naszym ogrodzie. Przygotowuję z jego owoców najlepsze dżemy, konfitury, a także kompoty. Bardzo ważne jest, aby umieć zachowywać stare odmiany, które bywają odporniejsze na choroby grzybowe czy szkodniki podczas odpowiedniej pielęgnacji.