Spis treści:

  1. W jaki sposób stosować siarkę?
  2. Jak sporządzić ciecz kalifornijską?

W czasach, gdy nadmiar chemii niszczy środowisko naturalne, oraz w szkodliwy sposób wpływa na nas samych, coraz częściej sięgamy po naturalne środki ochrony roślin. Łatwo dostępna i wszechstronna siarka wykorzystywana jest głównie, jako nawóz oraz środek grzybobójczy, ma jednak szersze zastosowanie. Jest nietoksycznym dla ludzi, zwierząt oraz pszczół insektycydem. Preparatami na bazie siarki zwalczać możemy miedzy innymi roztocza, przędziorki, wciornastki, kleszcze i pajęczaki.

W jaki sposób stosować siarkę?

Środki ochrony roślin oparte na bazie olejów z dodatkiem siarki nie od dziś stosowane są przez sadowników do walki z miodówką gruszową. W okresie bezlistnym do fazy pękania pąków możemy zastosować oprysk mieszanką oleju parafinowego (10 l) z siarką (5 kg) w przeliczeniu na ha sadu. Taki zabieg niszczy jaja i larwy szkodników, pokrywając je nieprzepuszczalną dla tlenu powłoką.

Ciecz kalifornijska to preparat siarkowo-wapienny, znany w Polsce już od dawna. Obecnie w naszym kraju nie jest zarejestrowanym środkiem ochrony roślin. Nie jest dostępny w obrocie i nie można go kupić w sklepie. Zgodnie z prawem, możemy jednak stosować ten środek, w uprawach ekologicznych i w ogrodnictwie amatorskim. Ciecz kalifornijska jest wykorzystywana w sadach między innymi do walki z przędziorkiem. Poza niewątpliwymi zaletami, ten preparat ma także kilka wad: powoduje korozję sprzętów używanych do oprysku i zapycha filtry, niszczy pożyteczną faunę, a niewłaściwie wykonany oprysk może poparzyć drzewa.

Jak sporządzić ciecz kalifornijską?

Sposób sporządzania

Ciecz kalifornijską sporządza się ze świeżo palonego wapna, siarki oraz wody w proporcji, 1: 2: 10 (czyli 1 kg wapna, 2 kg siarki na 10 l wody).

  1. metalowym naczyniu podgrzewa się 1/3 wody, a gdy jest letnia, dodaje się wapno. Mieszaninę należy doprowadzić do wrzenia i powoli wsypać siarkę, po czym gotować, aż preparat nabierze żółtego zabarwienia. Wtedy trzeba dolać resztę wody i gotować jeszcze przez godzinę ciągle mieszając.

 

Dezynfekcja tuneli i szklarni dwutlenkiem siarki, to znany jeszcze za czasów starożytnych, prosty sposób odkażania.

Zabieg taki przeprowadzamy po zakończeniu okresu wegetacji roślin, koniecznie przy temperaturze wyższej niż 10oC. Obiekty gazowane muszą być dokładnie uszczelnione. Do metalowych naczyń wsypujemy siarkę, w postaci mielonej lub granulowanej, wymieszaną z rozpałką (alkoholem etylowym czy saletrą potasową) i podpalamy. Ze względu na wysoką toksyczność należy bardzo uważać, by związki siarki nie wydostały się na zewnątrz, na uprawy, oraz by samemu pozostać poza ich zasięgiem. Po 24 godzinach po dezynfekcji obiekty należy wywietrzyć.