Wśród ciekawostek Konkursu Roślin Nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie” spore zainteresowanie wzbudziło heptakodium chińskie – gatunek mało znany i praktycznie niespotykany poza ogrodami kolekcjonerów roślin.  

Uwagę przyciąga ciekawym ulistnieniem, nietypowym, jesiennym okresem kwitnienia oraz jaskrawoczerwonymi owocostanami. Sam gatunek został odkryty w Chinach stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1907 roku przez Ernesta Wilsona, słynnego brytyjskiego botanika, poszukiwacza i odkrywcę roślin. 

Najstarsze w Polsce okazy heptakodium chińskiego można oglądać w ogrodach botanicznych, m.in. w Warszawie i Powsinie. Najnowszą i ciągle jedną z nielicznych odmian heptakodium chińskiego jest TIANSHAN® ‘Minhep’PBR. Otrzymała ona wyróżnienie jury Konkursu Roślin Nowości, do którego została zgłoszona przez szkółkę Pépinières Minier z Francji, gdzie została wyhodowana i po raz pierwszy wprowadzona na rynek.

Heptakodium chińskie TIANSHAN® ‘Minhep’PBR jest wysokim krzewem o wzniesionych pędach, ładnym ulistnieniu i nietypowej porze kwitnienia. W porównaniu z gatunkiem charakteryzuje się bardziej zwartym pokrojem. Dorasta do 2,5 m. Tworzy nierówne, wykrzywione pędy pokryte jasnobrązową ozdobną korą, która łuszczy się długimi pasami.

Liście mają od 10 do 15 cm długości, są szerokoeliptyczne, na końcach zaostrzone, ciemnozielone, z wierzchu błyszczące, z 3 wyraźnymi nerwami biegnącymi równolegle przez całą długość blaszek liściowych. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.

Rośliny kwitną wczesną jesienią. Kwiaty są drobne, białe, zebrane  w dosyć duże wiechy, rozwijają się od września do pierwszych przymrozków. Kwiaty zbudowane są z czterech lub pięciu owalnych i grubych płatków korony oraz tej samej liczby pręcików z żółtymi woreczkami pyłkowymi, które otaczają umieszczony centralnie słupek z jasnozielonym znamieniem. Po przekwitnieniu kwiatostany heptakodium pozostają nadal ozdobne dzięki wybarwionym na czerwono, rozrośniętym działkom kielicha.

 

Uprawa heptakodium chińskiego

Roślina preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie. Jest tolerancyjna co do światła, dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych, jak i w półcieniu i cieniu. Wykazuje dużą odporność na mróz, strefa 6. Jedynie na wschodzie kraju wymaga okrywania w pierwszych latach uprawy.

Odmiana polecana do sadzenia pojedynczo w ogrodach przydomowych, w miejscach eksponowanych, ale osłoniętych od wiatru, lub w kompozycjach z innymi krzewami.