Przywarka japońska Schizophragma hydrangeoides jest mało znanym, ale bardzo ciekawym pnączem o ozdobnych liściach i kwiatach. Naturalnie występuje w lasach Japonii, gdzie wraz z blisko spokrewnioną hortensją pnącą wspina się po pniach drzew lub płoży po ziemi. Dzięki wprowadzeniu do handlu nowych odmian o atrakcyjnej barwie liści, przywarka japońska zyskuje ostatnio na popularności. Obecnie coraz częściej można ją podziwiać w ogrodach przydomowych, podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu była spotykana wyłącznie w ogrodach botanicznych, kolekcjonerskich lub arboretach.

Jedną z najnowszych i bardzo ciekawych przywarek jest Burst of Light (odmiana uzyskana w Japonii, ale nazwana przez Szczepana Marczyńskiego), wyróżniająca się marmurkowymi biało-zielonymi liśćmi.  W 2016 roku zdobyła złoty medal moskiewskich targów Flowers Expo. W Polsce swoją premierę miała podczas Konkursu Roślin Nowości 24. Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”, do której została zgłoszona przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k.

Charakterystyczną cechą przywarki japońskiej 'Burst of Light' są marmurkowate, szeroko owalne, grubo ząbkowane liście. Blaszki liściowe są szerokie u nasady, zaostrzone na końcu, mają od 12 do 18 cm długości. Liczne, drobne, biało-zielone plamy układają się w nieregularną mozaikę. Ozdobą rośliny są również ukazujące się na przełomie czerwca i lipca drobne kremowobiałe kwiaty, lekko pachnące miodem.

Gęsto wypełniają one płaskie i duże (do 25 cm średnicy) talerzykowate kwiatostany. Obok kwiatów płodnych uwagę zwracają duże (3-5 cm) białe działki kwiatów płonnych, tworzące wianuszek wokół kwiatostanu. Pod koniec kwitnienia działki kwiatów płonnych mają zielonkawy odcień. Pnącza rozpoczynają kwitnienie w drugim lub trzecim roku po posadzeniu. Ich owoce to niepozorne, suche, żebrowane torebki bez znaczenia dekoracyjnego.

Odmianę tę możemy uprawiać przy pniach drzew, po których może się wspinać, oraz jako roślinę okrywową. Idealnie rozświetla cieniste zakątki ogrodów. Sadząc młode rośliny przy murach lub pniach drzew, ich pędy najlepiej położyć na ziemi i pozwolić, by same zaczęły piąć się po podporach.

 

 

Uprawa przywartki japońskiej 

Przywarka ‘Burst of Light’ rośnie powoli, rocznie przyrasta nie więcej niż 0,5 m. Wspina się po podporach za pomocą korzeni czepnych (przybyszowych), wrastających w załamania kory, szpary w drewnie lub pory pustaków, cegieł albo tynku pokrywającego ściany budynków. Pnącze osiąga maksymalnie 6 m wysokości. Jeśli nie znajdzie podpór do wspinania, wówczas płoży się po ziemi, pełniąc rolę rośliny okrywowej. Przywarka ta preferuje gleby próchniczne, wilgotne, lekko kwaśne, miejsca cieniste lub półcieniste, źle znosi suszę. Dobremu wzrostowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza. W okresie spoczynku (zimą) jest odporna na mróz, ale wiosną jej młode przyrosty mogą być uszkadzane przez majowe przymrozki.