Więcej o roślinie poniżej:

Wilec (Ipomoea)

kategoria:  pnącza

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 5 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona, purpurowa, brązowa, żółtozielona

barwa kwiatów:  niebieska, biała, różowa, czerwona, fioletowa, żółto-pomarańczowa

pokrój: pnący, rozkrzewiony

okres kwitnienia: lipiec-październik

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  balkony, ogrody, pergole, trejaże, altany, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Wilec to jedno z najatrakcyjniejszych jednorocznych pnączy uprawianych w naszym klimacie.

Kwiaty wilca mają lejkowaty kształt i osiągają wielkość do 12 cm. Wilec trójbarwny Ipomoea tricolor ma kwiaty niebieskie z białym oczkiem. Do najpopularniejszych odmian zaliczają się ‘Heavenly Blue’ i bardzo do niej podobna ‘Himmelblau’.

Także wilec purpurowy ma się czym pochwalić. Jego odmiany mają kwiaty w purpurze, bieli, czerwieni, a także odcieniach różowego i niebieskiego. Bardzo licznie reprezentowany jest I. nil, dostępny w bardzo wielu interesujących odmianach. Wszystkie wymienione gatunki wilca kwitną od lipca do początku października i osiągają wysokość 2-3 m. Ich cechą charakterystyczną są także soczystozielone sercowate liście wielkości do 10 cm.

Wilec ziemniaczany, czyli batat lub ziemniak słodki, wytwarza zgrubiałe korzenie wykorzystywane identycznie jak ziemniaki, kwitnie na biało.

Wilec lubi ciepłe, osłonięte od wiatru stanowiska w pełnym słońcu. Idealne warunki uprawy panują w podłożu wilgotnym i gliniastym. Gdy lato jest chłodne i deszczowe, pnącza mogą nieco marnieć.

Od marca pnącza wysiewamy do doniczek lub bezpośrednio do gruntu (gdy podłoże ogrzeje się do temperatury 20°C). Pędy wilca należy na początku prowadzić. Rośliny wymagają obfitego nawadniania i regularnego zasilania.

Pnącze jest niezastąpione w nasadzeniach maskujących na balkonie i tarasie. Nadaje się do prowadzenia po płotach i obeliskach.

Bataty można spożywać np. po ugotowaniu, usmażeniu, upieczeniu. Podobnie jak ziemniaki służą do produkcji chipsów.