W Polsce warto sadzić w ogrodach aralię wysoką Aralia elata, która może być uprawiana w całym kraju. Jest to krzew dorastający do 5-7 m, często o pokroju drzewkowatym lub krzaczastym. Wytwarza grube, pałkowate, słabo rozgałęzione pędy, pokryte krótkimi silnymi kolcami, które mogą występować na pniach form drzewiastych. Liście ma złożone, duże, podwójnie lub potrójnie pierzaste. Na pojedynczym rozgałęzieniu osadzonych jest od 3 do 13 listków. Mają one jajowaty lub eliptyczny kształt, z wierzchu są ciemnozielone, a pod spodem niebieskawe. W miejscu osadzenia listków wyrastają długie, skierowane w dół kolce. Liście ułożone są poziomo na kilku piętrach, przypominając parasole, szczególnie atrakcyjnie i egzotycznie wyglądające u form drzewiastych. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo i żółto.

W drugiej połowie lata pojawiają się drobne białe kwiaty zebrane w szerokie baldachogrona długości do 50 cm, które wyrastają na wierzchołkach pędów. Po kwitnieniu rośliny zawiązują malutkie czarne błyszczące owoce pestkowce, dojrzewające na początku października. W uprawie znajdują się odmiany ogrodnicze: ‘Aureovariegata’, u której liście wiosną przybierają barwę złocistą, a później zmieniają się na srebrzystobiałą, oraz popularna odmiana ‘Variegata’ o pstrych, biało obrzeżonych liściach. Obydwie odmiany warto posadzić w miejscach słonecznych i osłoniętych od mroźnych zimowych wiatrów. Rosną one wolniej od typowej formy i nie są tak ekspansywne. Aralia dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub częściowo ocienionych. Powinna być eksponowana w miejscach reprezentacyjnych zwłaszcza na trawnikach i nad zbiornikami wodnymi.

Aralia potrzebuje dużo miejsca ze względu na rozłożysty kształt korony oraz rozrastanie się dzięki odrostom korzeniowym, które tworzą się na żyznych stanowiskach. W pierwszych latach pędy rosną szybko, później wzrost ich słabnie. Aralia preferuje gleby żyzne, świeże, o odczynie kwaśnym. Wielu ogrodników uważa jednak, że na glebach słabszych jest odporniejsza i dłużej żyje. Wiosenne przymrozki często uszkadzają młode delikatne pędy. W pierwszych 2-3 latach uprawy warto okrywać rośliny na zimę.

Aralię rozmnaża się wegetatywnie z sadzonek korzeniowych sporządzanych jesienią lub zimą. Korzenie tnie się na kawałki 10-15 cm, które umieszcza się w skrzynkach poziomo, przykrywając ziemią. Skrzynki ustawia się w ciepłym, jasnym pomieszczeniu, gdzie na sadzonkach tworzą się pąki i korzenie. Pędy wybijają na wiosnę. Wczesną wiosną można odejmować młode odrosty korzeniowe. Wycina się część pędów na roślinie, co pobudzi ją do tworzenia odrostów korzeniowych.