Trwająca obecnie moda na trawy sprawia, że w ofertach większości szkółek i centrów ogrodniczych dostępna jest ich bardzo szeroka paleta. Ostatnio coraz częściej pojawiają się także odmiany wyhodowane w Polsce. Przykładem udanego wprowadzenia na rynek rodzimej odmiany trawy jest rozplenica (piórkówka) japońska Pennisetum alopecuroides ‘Lady U’, uzyskana przez Krzysztofa Słowińskiego ze szkółki Słowińscy. Roślinę udało się zaprezentować szerokiemu gronu odbiorców w 2016 roku na Konkursie Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”.

Rozplenica japońska to gatunek o szerokim zasięgu naturalnego występowania. Rośnie na ogromnych obszarach Azji Wschodniej oraz na wschodzie Australii, również na terenach trawiastych, w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Klimat tych obszarów jest łagodniejszy niż panujący w kraju, stąd niektórych odmian nie udaje się u nas przezimować. Rośliny te są jednak na tyle efektowne i nietrudne w produkcji, że często traktuje się je jako sezonowe, a dodatkowo wykorzystuje do dekoracji balkonów, tarasów, a nawet kompozycji ogrodowych z innymi gatunkami jednorocznymi.

Odmiana ‘Lady U’ dobrze znosi spadki temperatur do -23⁰C, dlatego na zimę warto ją okrywać. Lepszemu zimowaniu sprzyja pozostawienie jesienią zaschniętych liści i usuwanie ich dopiero na wiosnę. Trawa ta najlepiej rośnie na miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od silnego wiatru. Nie lubi ani suszy, ani nadmiaru wody w podłożu. Preferuje natomiast gleby lekko wilgotne, przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy.

Rozplenica japońska ‘Lady U’ pięknie prezentuje się posadzona w grupach na rabatach bylinowych, wrzosowiskach i w ogrodach skalnych. Nadaje się też do uprawy w pojemnikach.

 

 

Warunki uprawy

Rozplenica japońska ‘Ladu U’ jest trawą o półkulistym, zwartym pokroju, wyjątkowo efektowną w czasie kwitnienia. Rośnie silnie, dorasta do 1,2-1,5 m. Tworzy gęste kępy równowąskich, ciemnozielonych, lekko przewieszających się liści, które jesienią zmieniają barwę na żółtą. Od początku sierpnia do końca września na szczytach źdźbeł pojawiają się okazałe kwiatostany w formie kłosokształtnych, cylindrycznych wiech przypominających szczotki do butelek.

Kwiatostany są beżowo-fioletowe z wyraźną srebrzystą chmurką delikatnych ostek, na których w jesienne poranki gromadzi się rosa. Rośliny posadzone w grupie tworzą wspaniałe łany, efektownie falujące nawet przy delikatnym wietrze.