Należący do rodziny astrowatych (Asteraceae) dzielżan pochodzi z północnoamerykańskich prerii. W uprawie najczęściej spotykane są mieszańce dzielżanu jesiennego oznaczane jako Helenium hybridum – dzielżan ogrodowy.

Dzięki bujnym, zielonym liściom dzielżan jest dekoracyjny już od wiosny. Wzniesione, silnie rozgałęzione pędy dorastają do 150 cm wysokości i są zwieńczone koszyczkowymi kwiatostanami. Każda dorosła, rozkrzewiona roślina jest wręcz obsypana kwiatami. Często są wykorzystywane na kwiat cięty, gdyż bardzo długo zachowają świeżość. Najczęściej występują odmiany w kolorze żółtym, pomarańczowym, czerwonym i brązowym - w różnych odcieniach i kombinacjach. Niektóre odmiany zaczynają kwitnąć już w czerwcu, ale większość roślin zakwita kwitnie późnym latem i zdobi ogród aż do września.

Spis treści:

  1. Dzielżan ogrodowy - stanowisko
  2. Dzielżan ogrodowy - podlewanie i nawożenie
  3. Jak pielęgnować dzielżan ogrodowy?
  4. Dzielżan ogrodowy - rozmnażanie

Dzielżan ogrodowy - stanowisko

Najlepszym stanowiskiem dla dzielżanu jest miejsce pełne słońca. Słoneczne promienie uwydatniają intensywne barwy kwiatów. W cieniu blakną i tracą zachwycający wygląd. Oprócz światła słonecznego rośliny wymagają żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej gleby.

Dzielżan ogrodowy: podlewanie i nawożenie

Dzielżan ogrodowy nie jest trudny w uprawie. Nie toleruje suchej gleby i powinien być regularnie podlewany. Brak wody osłabia kwitnienie, dlatego regularne nawadnianie jest niezbędne roślinom. Jest to szczególnie ważne w czasie letnich upałów. W żadnym wypadku nie można jednak dopuścić do przelania i stagnacji wody. Rośliny na rabatach warto ściółkować, żeby stłumić chwasty i nie dopuścić do wyschnięcia podłoża.

Na żyznej glebie nie musimy szczególnie przejmować się nawożeniem. Wystarczy 2-3 razy w sezonie zasilić rośliny kompostem lub biohumusem oraz nawozami mineralnymi dla roślin kwitnących. Pierwszą dawkę nawozu stosujemy pod koniec maja, po wysadzeniu sadzonek na miejsce stałe. Drugą dawkę stosujemy w okresie kwitnienia. W październiku wymagane jest trzecie dokarmianie.

Jak pielęgnować dzielżan ogrodowy?

Żeby roślina dobrze się rozgałęziała i obficie oraz długo kwitła, należy regularnie usuwać zwiędłe kwiatostany i suche liście. Warto delikatnie przycinać górną część młodych pędów o kilka centymetrów. Co 2-3 lata powinno się odmładzać rośliny. Podczas przesadzania można rozmnażać rośliny dzieląc kępy na sadzonki.

Gdy nadchodzą zimowe przymrozki część nadziemna dzielżanu zamiera. Przycinamy roślinę ok. 10 cm nad ziemią i osłaniamy stroiszem, korą lub agrowłókniną. Co prawda dzielżan jest mrozoodporny, jednak młode rośliny mają dużo mniejszą odporność i dzięki osłonom łatwiej przetrwają zimowe mrozy, suche wiatry i palące słońce.

Dzielżan ogrodowy - rozmnażanie

Najbardziej powszechną metodą rozmnażania dzielżanu jest podział kęp. Wiosną wykopujemy całą kępę i dzielimy ją na klika części, z których każda powinna mieć korzenie oraz co najmniej 2 pąki. Rośliny możemy też rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe pobierane wiosną. Ukorzeniamy je w przepuszczalnym podłożu będącym mieszanką torfu i piasku, po czym po 3 tygodniach sadzimy na miejsce stałe

Sadzonki wysadzamy na miejsce stałe w drugiej połowie maja lub na początku czerwca w rozstawie 40-50×40-50 cm dla odmian niskich, oraz 50-60x50-60 cm, dla wysokich. Młode, świeżo posadzone rośliny należy przez pierwsze miesiące dobrze podlewać i chronić przed szkodnikami.

Czytaj też:

Przymiotno Erigeron - charakterystyka i pielęgnacja

Świat astrów i wrzosów - jak dobrać?