Truskawki, borówki, jabłonie, grusze z powodzeniem mogą owocować na naszych balkonach i tarasach. Trzeba tylko wybrać odmiany słabo rosnące i osiągające niewielkie rozmiary, jak jabłoni: ‘Delegrina’ i ‘Delbarestivale’, gruszy: ‘Garden Pearl’ i ‘Garden Red’, brzoskwini: ‘Honey Gold’ i ‘Honey Red’, moreli ‘Aprigold’ czy nektaryny ‘Rubis’.

Praktycznie każda odmiana truskawek rosnąca na zagonie będzie nadawała się również do sadzenia w pojemnikach. Do tego typu upraw szczególnie polecane są odmiany określane jako pnące.

Spośród poziomek warte polecenia są takie odmiany, jak ‘Rugia’ czy ‘Baron Solemacher’. Borówka amerykańska nie należy do małych krzewów, ale z uwagi na płytki i słabo rozwinięty system korzeniowy jest idealna do pojemników. Krzew ten lubi kwaśne i przepuszczalne podłoże. Warunki takie łatwo zapewnimy, wypełniając donice torfem wysokim, dostępnym w większości sklepów ogrodniczych. Bardzo ważne jest częste podlewanie.

Do sadzenia w pojemnikach nadają się też jabłonie, jednak tylko te szczepione na podkładkach superkarłowych (P.22 czy M.27). Drzewa na nich uszlachetnione będą rosły powoli i nawet po wielu latach osiągną nie więcej niż 1,5-2 m. Dobierając podkładkę, sami decydujemy, jak duże chcemy mieć drzewo – im bardziej karłowa podkładka, tym słabiej ono rośnie.

Także grusze dobrze sprawdzają się w uprawie pojemnikowej. Ich zaletą jest to, że tworzą symetryczne korony, które można formować lub prowadzić płasko przy ścianie. Wybieramy wyłącznie odmiany uszlachetniane na pigwie, dzięki czemu drzewka będą słabo rosły. A o to przecież chodzi.

 

Zimowanie drzewek doniczkowych

Drzewa i krzewy nierosnące w gruncie są wrażliwsze na uszkodzenia korzeni podczas mrozu. Dlatego na początku zimy doniczki osłaniamy, by ochronić bryłę korzeniową przed działaniem niskich temperatur. Stosujemy m.in. karton, agrowłókninę, maty słomiane, styropian. Wolną przestrzeń pomiędzy osłoną a doniczką wypełniamy trocinami lub pogniecionymi gazetami.

Rośliny zabezpieczamy także w części nadziemnej, np. owijając je agrowłókniną. Niektóre rośliny, np. brzoskwinie, morele i nektaryny oraz cytrusy, lepiej zimować w chłodnych kwaterach, np. w garażu lub na chłodnej klatce schodowej. Drzewka przetrzymywane w pomieszczeniach trzeba od czasu do czasu umiarkowanie podlać.

 

 

Soczyste owoce ze skrzyń, donic, wiszących koszy

1. Aktinidia, nazywana popularnie minikiwi, rodzi soczyste owoce przypominające w smaku trochę agrest, trochę kiwi. Odmiana ‘Issai‘ jest samopylna, wytrzymuje mrozy do ok. -25°C. Owocuje w połowie października.

2. Malina ‘Ruby Beauty’ to pierwsza na świecie kompaktowa odmiana do uprawy w pojemnikach. Krzew rośnie wolno, osiąga od 0,5 do 1 m. Owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Pojemniki chowa się na zimę do chłodnych pomieszczeń.

3. Jeżyna bezkolcowa ‘Black Cascade’ owocuje na pędach jednorocznych. Krzew tworzy krótkie, pozbawione kolców, pokładające się lub zwisające pędy.

4. Borówka ‘Bluegold’ bardzo obficie owocuje, duże smaczne owoce dojrzewają w drugiej połowie sierpnia. Inne polecane odmiany do doniczek to ‘Toro‘ i ‘Bluecrop‘.

5. Uprawa cytrusów to gratka dla właścicieli przydomowych oranżerii.

 

Pielęgnacja tarasowych owocujących drzew i krzewów

Cięcie małych drzew

Dla roślin rosnących w pojemnikach szczególnie przydatne jest cięcie na trzy oczka. Jest ono łatwe do wykonania, ale niezwykle ważna jest w nim systematyczność. Cięcie to polega na skracaniu wyrastających gałązek za trzecim oczkiem, licząc od nasady pędu.

Wykonujemy je praktycznie przez cały okres wegetacji, uszczykując lub skracając sekatorem wyrastające pędy. Powoduje to wyrastanie w koronie praktycznie samych krótkopędów owoconośnych. Są one najcenniejsze, bo to właśnie na nich zawiązują się owoce. Tego rodzaju cięcie silnie ogranicza wzrost gałęzi, a przez to i całego drzewa.

 

Jaki pojemnik wybrać?

Drzewka i krzewy przeznaczone do uprawy w pojemnikach kupujemy już w donicach, w których były uprawiane w szkółce. Można je przesadzić do ładniejszych doniczek. Wówczas muszą być one nieco szersze i głębsze oraz zaopatrzone w otwory odpływowe. Przed posadzeniem na dno sypiemy warstwę drenażu (keramzyt). Donice mogą być wykonane z różnych materiałów: gliniane, ceramiczne i drewniane. Możemy też wykorzystać stare wiadra ocynkowane. Dobór donic zależy od charakteru ogrodu.

 

 

Jakość podłoża i zasilanie

Uprawiając drzewa i krzewy w pojemnikach, pamiętajmy, jak ważny jest dobór odpowiedniego podłoża. Koniecznie zapewnijmy odpływ wody z donicy. Przed sadzeniem sprawdzamy pH gleby, a w trakcie wzrostu roślin nawozimy je niewielkimi dawkami nawozów wieloskładnikowych o przedłużonym okresie działania. Korzystnie wpłynie też ściółkowanie wierzchniej warstwy podłoża korą drzew iglastych.

Czasami musimy również wykonać oprysk przeciw chorobom czy szkodnikom, dlatego powinniśmy mieć możliwość przesunięcia lub odizolowania danej rośliny od reszty. W takim celu niezwykle przydatne są specjalne wózeczki pod donice, ułatwiające transport ciężkich roślin.