Nie wszystkie rośliny wymagają przycinania, ale zasadniczo dobrą praktyka jest usuwanie przekwitłych kwiatów jeśli chcemy mieć piękny i zadbany ogród przez cały rok. Usuwanie kwiatostanów daje wielu gatunkom szansę na kontynuowanie kwitnienia przez całe lato, a nawet powtórzenie kwitnienia jesienią. Ale to nie jedyne powody, dla których warto poszerzyć zakres prac pielęgnacyjnych o usuwanie zwiędłych, obumarłych kwiatów.

Spis treści:

  1. Osłabione kwitnienie
  2. Niechciane samosiewy
  3. Rozwój choroby
  4. Jak usuwać uschnięte kwiatostany?

Osłabione kwitnienie

Charakterystyczną cechą organizmów żywych jest rozmnażanie. Kiedy roślina tworzy nasiona, to właśnie one pochłaniają większość roślinnej energii. Ścinając więdnące kwiaty i nie dopuszczając do zawiązania się nasion pobudzamy roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych i w ten sposób wydłużamy sezon kwitnienia.

Niektóre rośliny (np. ostróżki, smagliczki czy ubiorek wiecznie zielony) mogą zakwitnąć ponownie jesienią, jeśli w porę przytniemy zamierające kwiatostany. Jeśli poświęcisz czas na usunięcie zwiędłych kwiatów petunii czy piwonii rośliny będą się lepiej krzewić i kwitnąć bardziej obficie. W przypadku dalii, kosmosów, aksamitek czy pelargonii zabieg ten wydłuża czas kwitnienia.

Po ścięciu uschniętych, nowe kwiaty utrzymują się zwykle dłużej. Dzieje się tak, ponieważ usuwanie kwiatostanów zachęca roślinę do wzmacniania się, a nie do produkcji nasion.

Niechciane samosiewy

Jeśli nie usuniemy uschniętych kwiatostanów, lub zrobimy to zbyt późno, niektóre rośliny mogą się same rozsiewać. Aktywnie i obficie rozsiewają się nasiona stokrotek, szczypiorów ozdobnych, dzwonków, goździka tureckiego czy nagietka. Jeśli pozwoli się roślinom na samosiew szybko zajmują coraz większą przestrzeń na rabacie.

Rozwój choroby

Przy słonecznej i suchej pogodzie kwiatostany szybko usychają i po prostu nie wyglądają estetycznie. Jednak w warunkach wysokiej wilgotności i obfitych opadów mogą nasiąkać wodą i gnić stając się pożywką dla wielu patogenów chorobotwórczych.

Jak usuwać uschnięte kwiatostany?

W przypadku gatunków o dużych kwiatostanach zlokalizowanych na szczytach łodyg najlepiej usuwać je przy pomocy sekatora. Miękkie, delikatne rośliny o niedużych kwiatach wystarczy uszczykiwać palcami. Natomiast gatunki o drobnych, obficie występujących kwiatach najlepiej jednorazowo ściąć o około jedną trzecią. W ten sposób pobudzimy roślinę do wzrostu i doczekamy się ponownego kwitnienia.

Zobacz też:

Jastruń złocień - charakterystyka i pielęgnacja