Spis treści:

  1. Bodziszek
  2. Lawenda
  3. Rozchodnik
  4. Kalina koralowa
  5. Rudbekia
  6. Łubin
  7. Kosmos
  8. Floks

Bodziszek

Bodziszek to roślina niewymagająca, która jest bardzo łatwa w uprawie oraz pielęgnacji. Są idealne do posadzenia w lekkich, przepuszczalnych glebach. Sprawdzą się do miejsc nasłonecznionych jak i półcienistych. Susza nie stanowi dla nich problemu - mogą wytrzymać nawet w ekstremalnych warunkach. Należy pamiętać, aby nie sadzić ich w miejscach mokrych - tutaj może być to problemowe zwłaszcza dla ich systemu korzeniowego. jeżeli planujemy rozmnażanie tej rośliny, wykonujemy podział korzeni wiosną. Oddzielamy karpę bodziszka i sadzimy w wybranym miejscu do rozrostu.

Lawenda

lawenda doskonale zdobi zarówno tarasy, jak i ogród. Jest to roślina miododajna, idealna dla pszczół. Krzaczaste skupiska lawendy kwitną od czerwca do października. Doskonale zniosą suszę, nawet w podbramkowych sytuacjach. Doskonale odstrasza mszyce oraz komary - dlatego warto sadzić ją w miejscach, gdzie planujemy swój kącik do grillowania i biesiadowania na świeżym powietrzu. należy zwrócić uwagę na odmianę, gdyż nie każda może znieść mroźne zimy.

Rozchodnik

Rozchodnik to niezwykle urodziwa roślina, która rośnie w sporych kępkach. Dobrze sprawdzi się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Jest to istotne, gdyż rzutuje to na ich kondycję oraz zabarwienie. Podłoże powinno być dość przepuszczalne i lekkie. Susza im niestraszna- obficie kwitną i zdobią rabaty. Można je umieścić podczas sadzenia na skalniakach - idealnie dopasowują się do nierówności terenu.

Kalina koralowa

Stanowisko idealne do posadzenia kaliny koralowej to te nasłonecznione lub półcieniste. Roślina przetrwa suszę, ale wymaga gleby żyznej oraz o zasadowym odczynie. Jest także mrozoodporna, dlatego świetnie sprawdzi się podczas lżejszej zimy. Ze względu na upodobanie gleby, warto zasilać ją nawozami organicznymi oraz mineralnymi, które zapewnią, że będzie lepiej kwitnąć. Roślina jest uszkadzana przez mszyce czy chrząszcze szarynki kalinówki.

Rudbekia

To jedna z piękniejszych roślin, rosnąca bez problemu w pełnym słońcu. Idealnie znosi suszę. Rośnie także w półcieniu, choć nie jest to najlepsze miejsce na jej stanowisko. Lub gleby o odczynie kwaśnym. najlepiej, aby gleby były żyzne i próchnicze. Rudbekia jest mrozoodporna, co dodatkowo sprawia, ze jest łatwa w uprawie.

Łubin

Łubin ogrodowy nie jest rośliną wymagającą - gleba może być dowolna, od piaszczystej po próchniczą i mało przepuszczalną. Lubi nasłonecznione stanowiska, dlatego świetnie poradzi sobie nawet podczas suszy. To roślina, która może pozostać w jednym miejscu przez około 5-6 lat.

Kosmos

Kosmosy uwielbiają nasłonecznione stanowiska po warunkiem, że są osłonięte od wiatru - są bardzo delikatne. Jeżeli chodzi o ziemię - nie są wymagające, rosną nawet na tych przeciętnych, mało żyznych. Nie można przelewać korzeni, gdyż może to powodować gnicie i rozwój chorób.

Floks

Floksy dobrze znoszą susze - ważne jest jednak, aby podlewać je w tym gorącym okresie przynajmniej 1 w tygodniu, aby móc cieszyć się bujnymi kwiatostanami. Podczas zraszania należy pamiętać, aby nie podlewać przez liście oraz kwiaty - jedynie u podstawy, tuż przy korzeniach. Nawożenie jest skutecznym sposobem na wzmocnienie kwitnienia.