Spis treści:

  1. Chaber
  2. Koperek
  3. Słonecznik
  4. Driakiew
  5. Cynia
  6. Słodka kukurydza
  7. Aminek wielki

Chaber

Chaber bławatek jest rośliną mało wymagającą i jest bardzo łatwy w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych oraz glebach dobrze przepuszczalnych. Dobrze rozwija się na tych, które są ubogie w składniki pokarmowe. Chaber wysiewamy do gruntu wczesną wiosną - jak sadzonki podrosną, należy je uszczykiwać, żeby pobudzić ukorzenianie się.

Koperek

Siew kopru ogrodowego w kwietniu może być zwodniczy ze względu na wahania pogodowe oraz liczne przymrozki - nie mówiąc tutaj o siewie domowym. Można to wykonać w maju, gdy temperatura się stabilizuje. Nie zalecany jest wysiew w lipcu i sierpniu ze względu na suchość gleby - to powoduje szybkie kwitnienie i słabe plony.

Słonecznik

Słonecznik najlepiej siać do 20 dnia maja, a następnie do lipca w przypadku, gdy będą one przeznaczone na zielony nawóz. W pierwszych dniach maja warto wysiewać wysokie odmiany słonecznika. Natomiast ozdobne przez cały maj. jest wysiewany na głębokość 2 cm, lekko dociśnięty w glebę.

Driakiew

Nie jest to roślina wymagająca, dlatego jej uprawa jest dość prosta. jedne z najlepszych podłoży jest gliniaste, piaszczyste i przepuszczalne, a co za tym idzie, dość ubogie w składniki mineralne. Mogą być natomiast bogate w wapń i wilgotne. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. To roślina odporna na suszę oraz szkodniki.

Cynia

Cynia jest rośliną, która najlepiej rośnie na odchwaszczonej i żyznej glebie. Po posianiu nasion, należy lekko je przyklepać i wysypać wermikulit, ziemię lub piasek ogrodniczy. To łatwa w uprawie roślina, która mieni się wieloma barwami. Maj to jeden z najlepszych terminów na wysiew.

Kukurydza cukrowa

Kukurydzę cukrową warto wysiewać prosto z nasion do gruntu lub z rozsady. Nie jest wymagającą rośliną - dobrze sprawuje się prawie na każdej glebie poza terenami podmokłymi i ekstremalnie suchymi. Idealnie rośnie na stanowisku bogatym w próchnicę i składniki pokarmowe. Musi być dodatkowo nasłonecznione i nie może rosnąć w cieniu.

Aminek wielki

Roślina wymaga stanowiska słonecznego. Gleba powinna być przepuszczalna, natomiast nie ma zbytnio dużych wymagań i jest łatwa w uprawie.