W każdym ogrodzie napotykamy na kamienie, które przysparzają nam problemów. Ja już od kilku lat z powodzeniem wykorzystuję je do stworzenia ciekawych kompozycji.

  • Aby zrobić żółwie, szukamy głazu przypominającego pancerz i dopasowujemy do jego wielkości drugi, który będzie głową. W niej wiertłem wycinamy dwa otwory, które po pomalowaniu stają się oczami. Na koniec dodajemy cztery zakrzywione skalne nogi i gotowe. Kamienne żółwie najlepiej prezentują się na żółtym piasku.
  • Grzyby wykonujemy w następujący sposób. Dobieramy kamienie do siebie kształtem oraz wielkością. Wiercimy otwór w kapeluszu oraz trzonku. Następnie wklejamy drut grubości 5–7 mm (ja używam silikonu bezbarwnego do klejenia marmuru i kamieni). Gdy wbijemy w ziemię koniec drutu, grzyb będzie stabilny i nie przewróci się nawet podczas dużych wiatrów.
  • Zarysy gałązek wyciąłem diamentową tarczą  zamocowaną na szlifierce kątowej. Kamienie z boku połączyłem w podobny sposób jak grzyby. Środkowy głaz pomalowałem dla postarzenia rysunku.
  • W kamieniach kształtem przypominających węże wywierciłem wgłębienia i pomalowałem je na kolor czerwony. Głowy przymocowałem do płaskich skał na wklejone tam wcześniej pręty.
  • W bratkach ustawiłem okrągłe, połączone ze sobą kamienie. Naciąłem je od spodu kątówką, wsadziłem płaskownik i połączyłem klejem. Kamienie podczas obróbki wiertarką udarową mogą pęknąć. Bezpieczniej jest wyciąć rysę głęboką na 2–3 cm i wkleić płaskownik na silikon.

 W kamieniach o różnym kształcie i wielkości wywierciłem otwory na oczy, wyciąłem kątówką usta i pomalowałem farbą mrozoodporną.  Teraz za każdym razem, gdy jestem w ogrodzie obserwują mnie skalne głowy.

Krzysztof Lewandowski