Królestwo wybujałych, dorodnych roślin, kontrastowych barw, fantazyjnych form i skrajnie różnych kształtów... To założenie oparte jest na kombinacji naturanych, spotykanych w przyrodzie zbiorowiskach roślin. Są to przemyślane aranżacje bylin i traw, które kuszą interesującymi cechami. Zachwycają świeżością i oryginalnością, a ponadto w większym lub mniejszym stopniu zachowują walory ozdobne przez całą jesień, a także w zimie. W porównaniu z tradycyjnymi rabatami nie wymagają praco- i czasochłonnej pielęgnacji. Dobrze dobrane gatunki i odmiany wymagają jedynie minimum nawożenia, podlewania i cięcia pędów.

Taką rabatę można obsadzić sprawdzoną mieszanką bylin lub gatunkami wybranymi samodzielnie. Zawsze należy zważać na to, czy roślinom odpowiada podłoże i warunki na rabacie. Wybierajmy gatunki mocne, pełne wigoru i długo żyjące. Niektóre byliny powinny mieć jesienią i w zimie ozdobne owocostany lub zielone liście.

Trawy dodają lekkości całej aranżacji. Dosadzić można także klasyczne byliny ozdobne, jak np. ostróżka czy płomyk, ale one przeważnie wymagają intensywniejszej pielęgnacji. Raz posadzone, dobrze rozrośnięte rośliny, oprócz kilkukrotnego pielenia w okresie wegetacji i cięcia pędów pod koniec zimy, nie potrzebują żadnych innych zabiegów.

Idealną porą na sadzenie bylin jest początek jesieni. Jeszcze ciepła ziemia umożliwia roślinom szybkie ukorzenienie. Na przystosowanie się do nowych warunków życia potrzebują około miesiąca. Przed sadzeniem rabatę oczyszczamy z chwastów. Aby usunąć długie kłącza perzu i powoju, konieczne jest rozluźnienie górnej warstwy ziemi. Oczyszczone podłoże głęboko spulchniamy. Po posadzeniu roślin rozsypujemy wokół nich ściółkę grubości 5 cm, aby utrudnić kiełkowanie nowych chwastów. Na rabacie słonecznej dobry będzie grys, na zacienionej kompost z kory drzew.

 

Inspiracje

„Preria” w ciemnym kącie ogrodu

Na rabacie z umiarkowanie wilgotną ziemią dominują rośliny o dekoracyjnych liściach: funkie, bergenie, paprotniki i brunnera. Między wielkolistnymi bylinami rosną bodziszek i barwinek mniejszy, a dwa gatunki turzycy rozpościerają wąskie trawiaste liście. Kolorami zdobią rabatę pomarańczowoczerwone jagody obrazków plamistych, niebiesko kwitnące funkie oraz czerwony wilczomlecz migdałolistny. Na wiosnę zawsze zielonym bylinom towarzyszą kwiaty cebulowe. Niezbędne jest regularne pielenie, ale bez użycia motyki, aby nie przyspieszać rozwoju chwastów. Od czasu do czasu należy wycinać żółknące i zasychające liście.

 

Aranżacja całoroczna

Dobrze przemyślane, pomysłowo zaprojektowane aranżacje mogą zdobić ogród nie tylko latem. Na początku sezonu „preriową” rabatę ożywiają barwy kwiatów cebulowych. W tym samym czasie pierwsze byliny rozpoczynają wegetację i wypuszczają nowe liście. Rozpoczynające się lato witają najwcześniej rozkwitające byliny, jak np. rudbekia i tojeść, a także najbardziej niecierpliwe trawy ozdobne. Później, oprócz ciągle kwitnącej rudbekii i dzwonków, pojawiają się różnobarwne kwiaty astrów i żółte wiechy nawłoci, zakwita także większość traw. Jesienią i w zimie na rabacie pozostają szarobrązowe byliny i płowe trawy. Zostaną one ścięte dopiero w lutym.

 

 

Kolorowa łąka przed domem

Byliny o podobnych wymaganiach połączono w barwną i żywotną grupę. Rośliny doskonale czują się w miejscach nasłonecznionych z przepuszczalną, lekko wilgotną ziemią. Ich kwiaty zmieniają łąkę przed domem w kolorowy dywan. Typowe są tutaj fioletowe świece kwiatowe kłosowca, liatrii i baptisii. Mieszają się z nimi luźne białe kwiatostany gaury i penstemona palczastego. Luki idealnie wypełnia żółto kwitnący wiesiołek. W lecie czerwienieją kłosy prosa rózgowatego. Później kwitną białe i różowe astry oraz żółta nawłoć. Bardzo długo kwitnie jeżówka purpurowa. Na wiosnę łąkę zdobią kwiaty narcyzów, kamasji i trzykrotki wirginijskiej.