Funkie prezentują się atrakcyjnie zarówno w pojedynkę, jak i w grupach. Można je sadzić w grupach wieloodmianowych lub w towarzystwie innych gatunków o podobnych wymaganiach środowiskowych.  

Funkie uprawia się dla delikatnych dekoracyjnych liści. U niektórych odmian mają one zmienny kolor, na początku sezonu wegetacyjnego są jasne, z czasem jednak ciemnieją. Nie można zapominać o tym, że funkie są roślinami kwitnącymi, zwykle rodzą kwiaty koloru białego lub jasnofioletowego. U niektórych odmian kwiatostany potrafią być naprawdę imponujące.

Funkie są stosunkowo wytrzymałe, a przy tym niewymagające w uprawie. W powszechnym mniemaniu uchodzą za rośliny do cienia. Tymczasem dostępnych jest wiele odmian, nadających się do uprawy w miejscach półcienistych lub wręcz słonecznych (wówczas jednak liście mogą tracić nieco swoje walory ozdobne).

Doskonałe odmiany tulipanów do wysadzenia, rekomendowane przez nas:

 

Funkie sadzi się od wiosny do jesieni. Rośliny trzeba obficie podlać, a na koniec wyściółkować. Hosty bywają rzadko atakowane przez choroby. Omija je też większość szkodników, niestety z wyjątkiem ślimaków, które lubią podjadać ich liście. O walce z tymi niepożądanymi mięczakami pisaliśmy obszernie w numerze majowym.

Najlepiej wybrać odmiany niechętnie podżerane przez mięczaki, takie, które mają grube liście, jak np. ’June’, ’Big Daddy’, ’Blue Mouse Ears’, ’Empress Wu’. Funkie bardzo dobrze prezentują się wśród różaneczników i azalii. Doskonale czują się wśród barwinków, paproci.

Niskie odmiany, jak np. ’Snow Flakes’, doskonale nadają się na obwódki. Funkie mogą być uprawiane także w pojemnikach, byle w miejscu zacisznym i lekko zacienionym. Rośliny trzeba wówczas regularnie podlewać i zasilać. Liście funkii mogą być wykorzystywane we florystyce jako przybranie kwiatowych bukietów.

 

Funkie nie tylko do cienia

Funkie sadzi się tradycyjnie na zacienionych stanowiskach, niemniej dostępne obecnie odmiany, np. ’Francee’ czy ’Frisian Pride’, można uprawiać też w miejscach nasłonecznionych. Coraz więcej odmian nadaje się też do doniczek. Takie rozwiązanie jest podwójnie korzystne. Po pierwsze, funkie rzadziej padają ofiarą ślimaków, po drugie, łatwo je aranżować. Warto dodać, że bardzo dobrze prezentują się w nasadzeniach nad brzegami zbiorników stawów i oczek.

 

Odmiany na rabatę i do doniczki

Szacuje się, że na świecie istnieje około 4 tysięcy odmian funkii, różniących się wspaniałymi kolorami, wielkością oraz kształtem liści. Co ciekawe, są wśród nich i takie, które wcale nie smakują żarłocznym ślimakom.


- Hosta x tardiana ‘Halcyon’ kwitnie od lipca do września, wydając bladofioletowe kwiaty w kształcie dzwonków.

- ‘Francee’ czuje się bardzo dobrze w półcieniu, wyróżnia się pięknym jasnym obrzeżeniem liści.

- ‘Pineapple Upsidedown Cake’ wybarwia się w miarę rozwoju liści na ładny żółty kolor.

- ‘El Nino’ to jedna z najciekawszych odmian funkii o liściach w kształcie serca z kremowobiałym obrzeżeniem, który wygląda jak malowany. Co istotne, odmiana ta nie jest podżerana przez ślimaki.

- ‘Red Dragon’ to prawdziwa rzadkość wśród host. Odmiana ta odznacza się oryginalnymi ogonkami liściowymi w kolorze czerwonym.

- ‘Blue Mouse Ears’ ma liście w kolorze zielononiebieskim, przypominające mysie uszka. Odmiana ta doskonale nadaje się do doniczkowej uprawy w miejscach cienistych. 7. ‘June’ ma spiczaste liście z oryginalnymi smugami na zewnętrznej stronie.