Autorkem poniższego tekstu jest czytelnik magazynu "Przepis na Ogród" - Andrzej Pach ze Świebodzic.

 

Trudno zwięźle opisać swoją pasję, bo jedynie tak mogę nazwać zamiłowanie do tych pięknych roślin. Myślę oczywiście o hostach, znanych też jako funkie.

 

Pokrój

Funkie to cieniolubne i mrozoodporne byliny. Mają niezwykle dekoracyjne i efektowne liście w różnych kolorach – żółtym, zielonym, niebieskim, a nawet białym. W zależności od odmiany są płaskie, wypukłe lub wklęsłe, o kształtach – od lancetowatego do okrągłego, i wymiarach – od kilku do kilkudziesięciu cm średnicy. Ich powierzchnia może być gładka lub pomarszczona, matowa, pokryta woskowym nalotem, o teksturze satyny bądź też błyszcząca. Hosty występują w wielu rozmiarach i kształtach – od miniaturowych (kilka cm wysokości) do wręcz gigantycznych (1,5 m).

Mają pokrój wazonowy, bardzo majestatyczny i tworzą kuliste kopce. Czasami liście zwieszają się, przypominając fontannę. Kwitną od połowy czerwca do września. Dzwonkowate, często pachnące kwiaty są białe lub w pastelowych odcieniach niebieskiego i fioletowego. 

 

Stanowisko

Hosty zwykle są traktowane jako rośliny cienia. To prawda, ale przygotowując dla nich odpowiednie stanowisko, musimy wziąć pod uwagę pewne wyjątki. Więcej słońca potrzebują odmiany host o żółtych liściach (dla ich prawidłowego wybarwienia) oraz o pachnących kwiatach (wtedy obficiej i intensywniej kwitną).

 

(zdj.: Fotolia.com)

  

Uprawa funkii

Nie jest trudna i na pewno przyniesie dużo satysfakcji każdemu, kto się na nie zdecyduje. Powinniśmy tylko pamiętać, że hosty:

- Muszą mieć stanowisko cieniste lub półcieniste i powinny rosnąć na żyznych, przepuszczalnych i lekko kwaśnych glebach.

- Potrzebują dużo wody, choć należy im zapewnić również odpowiedni drenaż. Najlepiej, gdy posadzimy je w mieszaninie rodzimej gleby, torfu i zmielonej kory (w stosunku 1-1-1).

- Potrzebują zasilania. Powinniśmy odżywiać je wiosną nawozem o N-P-K 10-10-10 lub o zbliżonym składzie. Litery N, P, K oznaczają obecność pierwiastków: azotu, fosforu i potasu, a cyfry – procent ich zawartości w mieszance.

- Po przekwitnięciu wymagają obcięcia łodyg kwiatowych. Wtedy potrzebne im składniki pokarmowe powędrują do liści, a nie strąków nasiennych.

Mogą być atakowane przez ślimaki i choroby grzybowe. By tego uniknąć w trakcie sezonu stosujemy odpowiednie preparaty, a późną jesienią, gdy
obumierają liście, obrywamy je. Wtedy szkodniki nie będą miały kryjówek i zmniejszy się ryzyko wystąpienia chorób.

 

Uprawa w donicach

Hosty można również uprawiać w donicach, chociaż nie jest to dla nich wymarzona lokalizacja. Jeśli zdecydujemy się na to, powinniśmy raczej wybrać rośliny o małych lub miniaturowych rozmiarach większe odmiany będą potrzebowały odpowiednio dużego pojemnika. Funkie w donicach musimy częściej podlewać, utrzymując stale wilgotne podłoże w okresie wegetacji. 

 

Odporność na mróz

Te rośliny w naszych warunkach klimatycznych nie wymagają zabezpieczenia na zimę. Wyjątek stanowią hosty uprawiane w pojemnikach, którym powinniśmy w okresie zimy zapewnić przewiewne, chłodne miejsce, osłonięte od wiatru, deszczu i słońca. W okresie spoczynku nie powinniśmy ich przelewać, żeby nie narażać korzeni na gnicie.

Gdy temperatury spadną poniżej zera, warto więc przenieść donice do nieogrzewanego garażu, pod wiatę czy do innego zadaszonego pomieszczenia i tam przechowywać aż do wiosny. W niskich temperaturach bez podlewania rośliny bez problemu przetrwają zimę.