Bakopa to efektowna roślina, popularna w Polsce. Jej drobne, jasne kwiaty pięknie się prezentują na balustradach i wiszących doniczkach. Bakopa na balkon, to idealne rozwiązanie dla osób zabieganych, które nie mają zbyt dużo czasu na uprawę i pielęgnację roślin. Osiąga bardzo szybki wzrost i długie kwitnienie. Nie trzeba dla niej specjalnych warunków, by pięknie się prezentowała przez całe lato.

 
Rośliny z rodzaju bakopa wywodzą się ze strefy międzyzwrotnikowej. Bakopa zwana suterą pochodzi z Afryki Południowej. Występuje również Wyspach Kanaryjskich. Najbardziej znanym gatunkiem jest sutera wielkokwiatowa - Sutera grandiflora, należąca do rodziny trędownikowatych. To właśnie ona jest kwiatem hodowanym w Polsce, popularnym na balkonach i tarasach.
 

Jak wygląda kwiat bakopa?

W naszej strefie klimatycznej jest rośliną jednoroczną. Ma zwisający pokrój. Pędy są cienkie, lecz rozgałęzione. Mogą być opuszczone lub płożące. Dorastają do czterdziestu centymetrów. Na pędach znajdują się ciemnozielone, sercowate listki. Bakopa przed okresem kwitnienia ma także walory dekoracyjne, właśnie przez obecność licznych, malutkich listków.
 
Roślina kwitnie od czerwca do września. Ma liczne, drobne kwiaty, znajdujące się w kątach liści. Bakopa – kwiat w zależności od odmiany może być pojedynczy, lub pełny. Barwa podstawowa jest biała, lecz zdarzają się płatki o odcieniu niebieskim, lub różowym.
 

Bakopa: odmiany

Bakopa drobnolistna czyli Bacopa monnieri należy do rodziny bobowatych. Nie jest to roślina uprawiana w ogrodach i na balkonach. Jej kwiaty są jednak podobne do sutery, dlatego mogą być z nią mylone.
 
Potoczne nazwy sutery to: bakopa fioletowa, bakopa różowa. Pochodzą one od mieszańców o różnych barwach kwiatów. Najpopularniejszą odmianą jest jednak bakopa biała. Wśród mieszańców wyróżnia się:
 
  • odmiany niebieskie: bakopa „Blue Sensation”, bakopa „Everest Blue”,
  • odmiany różowe: bakopa „Great Rose”, bakopa „Pink Domino”,
  • odmiana biała: bakopa „Abunde Gigant White”, bakopa „Snowflake”, bakopa „Double White”.

Bakopa: uprawa i wymagania 

Bakopa może być uprawiana na rabatach, jako roślina płożąca. Jej zwisający pokrój pozwala na pielęgnację także w skrzynce zawieszonej na balustradzie balkonu, lub w wiszącej doniczce, przymocowanej do sufitu. Można ją także powiesić w altance. Dobrze znosi towarzystwo innych roślin, dlatego tworzy się zbiorowe kompozycje z innymi gatunkami balkonowymi np. pelargoniami.
 
Roślina preferuje stanowisko nasłonecznione, zaciszne. Bakopa ma delikatne, kruche pędy. Mocny wiatr jest w stanie je połamać, co nie sprzyja jej rozwojowi. Wybierając stanowisko do uprawy tej rośliny trzeba mieć więc na uwadze miejsce osłonięte. Może rosnąć w lekkim półcieniu, choć wtedy słabiej i krócej kwitnie. Najlepiej wzrasta w glebie próchniczej i żyznej. Warto zrobić jej drenaż, by podłoże było przepuszczalne. Odczyn pH gleby powinien być obojętny lub lekko kwaśny.    
 
Bakopa – kwiat doniczkowy wysadzany w maju. Na początku uprawy należy przygotować mu miejsce w rozstawie 25x25 centymetrów. Najlepiej jest kupić sadzonkę u sprawdzonego dostawcy. Należy zwrócić uwagę, czy nie ma na niej zmian chorobowych. Bakopę można rozmnażać także z nasion wysiewanych na przełomie lutego i marca. Ukorzeniają się one w żyznej i wilgotnej glebie. W późniejszym czasie wymagają przepikowania do pojemnika o większej pojemności.

Bakopa: pielęgnacja

Bakopa w sezonie kwitnienia powinna być regularnie podlewana. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie przelane. Nie możemy dopuścić do tego, by gleba wysychała. Latem dobrze jest używać do podlewania nawozu mineralnego, przeznaczonego do kwiatów kwitnących.
 
 
Roślina nie jest odporna na mróz, dlatego należy ją przenieść do pomieszczenia, po pojawieniu się pierwszych chłodniejszych dni. Jeżeli uda się utrzymać jej właściwe warunki, będziemy w stanie przezimować roślinę. Nie można jej ustawiać na parapecie, nad grzejnikiem, gdyż gleba szybko ulegnie przesuszeniu. Idealna temperatura do jej hodowli domowej wynosi od 10 do 20 stopni Celsjusza. 
 

Bakopa: właściwości i zastosowanie

Bakopa – roślina uprawiana w ogrodach lub na balkonach. Posiada dekoracyjne, kwiaty, cechujące się długim kwitnieniem. Idealna do sadzenia w wiszących doniczkach i pojemnikach, skrzynkach nasadzanych na balustrady, czy koszach. Nadaje się do tworzenia kompozycji wraz z innymi kwiatami. Bakopa wielkokwiatowa ma tylko zastosowanie w tworzeniu kompozycji doniczkowych.
 
Występująca pod tą samą nazwą – bakopa drobnolistna, jest rośliną wykorzystywaną w lecznictwie. Rośnie w stanie naturalnym w okolicach zbiorników wodnych i piaszczystym podłożu. Jest chwastem na polach ryżowych. Uprawiana jako roślina ozdobna w akwariach. Wykazano właściwości bakopy drobnolistnej, które zastosowano w medycynie indyjskiej do leczenia: wrzodów, nowotworów, stanów zapalnych, trądu, niedokrwistości, a także w stanach zapalnych układu pokarmowego – jelit i żołądka. Używano jej także jako tonik, poprawiający zdolność kojarzenia i koncentracji.