Więcej o roślinie poniżej:

Różanecznik (Rhododendron)

kategoria:  krzewy

stanowisko:   półcień, cień

wysokość:  0,5-3 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-próchnicza

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, różowa, fioletowa, czerwona, żółta

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: kwiecień-czerwiec

wysiew: -

rozmnażanie: odkłady,sadzonki wierzchołkowe

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  rabaty, parki, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   średnie

Rodzaj Rhododendron liczy ponad 1000 gatunków i występuje niemal na wszystkich kontynentach. Jego nazwa jest zbitką dwóch greckich słów: rhodon, co znaczy róża, i dendron, czyli drzewo. Kwitnienie różanecznika trwa od 2 do 3 tygodni.   

Wśród różaneczników są zarówno okazy karłowe, jak i olbrzymy osiągające wysokość średniej wielkości drzew. Liście większości różaneczników są wiecznie zielone. Duże różaneczniki wytrzymują silne cięcie, po nim jednak mogą przez pewien czas nie kwitnąć.

Krzew ma bardzo konkretne oczekiwania co do warunków środowiskowych, szczególnie podłoża. Różanecznik lubi osłonięte stanowiska w półcieniu, gdzie ziemia jest luźna, próchniczna, wilgotna i kwaśna (o pH rzędu 4/5). Trzeba zaznaczyć, że im wyższe pH, tym słabsze będzie i kwitnienie, i tempo wzrostu. Różaneczniki można sadzić cały rok (nie sadzimy tylko przy mroźnej pogodzie).

Różaneczniki można rozmnażać przez wysiew, sadzonkowanie i odkłady. Najprostsze dla amatora jest rozmnażanie przez odkłady.   

W zasadzie różaneczniki nie wymagają cięcia. Dobrze robi im regularne zasilanie nawozem organicznym, np. mączką rogową, lub pełnoskładnikowym nawozem mineralnym (najlepiej nawozem dla różaneczników). Po kwitnieniu wyłamuje się przekwitłe kwiaty. Jeżeli krzew będzie się czuł w naszym ogrodzie dobrze, zostanie w nim na długie lata. 

Jakie są ekologiczne sposoby na choroby liści różanecznika?

Najczęstszą przyczyną chorób liści różanecznika są patogeny grzybowe, które powodują choroby takie jak: plamistość liści, szara pleśń, antraknoza, mączniak prawdziwy. Najlepiej wtedy sięgnąć po sprawdzone środki ochrony roślin – fungicydy np. Topsin. Jeżeli jednak komuś bardzo zależy na stosowaniu wyłącznie biopreparatów to Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w swojej publikacji „Sporządzanie kompostów i biopreparatów. Naturalne metody podtrzymywania żyzności gleby i ochrony roślin”, wskazuje że zapobiegawczo przed grzybową plamistością liści oraz mączniaka prawdziwego należy stosować wyciąg z krwawnika, natomiast w zwalczaniu zaleca wyciąg z wrotyczu.

                                                                                                                                      - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Różanecznik lepiej prezentuje się w nasadzeniach grupowych niż soliterowych. Polecany zarówno do małych, jak i dużych ogrodów.

Bogate kolekcje różaneczników można obejrzeć m.in. w Arboretum Kórnickim oraz Arboretum w Wojsławicach.