Mimo że krzewy aronii od niedawna goszczą w polskich ogrodach, mają już wielu zwolenników. Ciemnoczerwone, a nierzadko prawie czarne owoce zawierają mnóstwo cennych antocyjanów i witamin. Krzew aronii jest wyjątkowo łatwy w uprawie krzew, nie można go jednak pozostawić samemu sobie. Nieprzycinane krzewy zaczynają nadmiernie się rozrastać i tracić typowy kulisty pokrój. Już po 5-6 latach od posadzenia wybujałe rośliny mogą osiągnąć dość spore rozmiary i wysokość dochodzącą nierzadko do dwóch metrów.

Kolejną wadą nieprzycinanych krzewów jest ich nadmierne zagęszczenie. Zbyt duża liczba pędów sprawia, że wśród gęstwiny liści zawiązuje się mało pąków kwiatowych. Z powodu zacienionego całego wnętrza najwięcej gron z jagodami wyrasta tylko w górnej partii i na obrzeżu krzewu, a środek nie owocuje. Nawet jeżeli pojawiają się tam owoce, to i tak są małe i kwaśne. Aby przywrócić krzewom pożądaną wielkość i nieco je odmłodzić, warto przeprowadzić raz na kilka lat tzw. cięcie odnawiające.

Podstawową zasadą tego zabiegu jest wymiana starych, mało produktywnych pędów na zdrowe, młode przyrosty. W tym celu wybieramy 2-3 najstarsze gałęzie i wycinamy je sekatorem lub piłką dość nisko przy ziemi. Łatwo je rozpoznać, bo są najgrubsze u podstawy. Tym prostym sposobem krzew aronii stanie się luźniejszy i bardziej doświetlony. Będzie to sprzyjało zakładaniu pąków kwiatowych w nadchodzącym sezonie i wpłynie na poprawę owocowania.