Wiadomo, że siła wzrostu każdego drzewa owocowego zależy od cech genetycznych odmiany, a przede wszystkim od podkładki. Mając już jednak posadzone drzewo, nadal możemy wpływać na wielkość i rozmiar korony. Jedne zabiegi pobudzają bowiem drzewa do wzrostu, a drugie wyraźnie go hamują. Podstawowym zabiegiem wpływającym znacząco na wzrost rośliny jest cięcie.

Wydawać by się mogło, iż jest to typowy zabieg ograniczający koronę. Rzeczywiście, gdyż po każdym przycinaniu usuwamy pewną część gałęzi, przez co zmniejszamy jej rozmiar. Jednak już w tym samym roku drzewo, dążąc do odbudowania korony, wypuszcza znacznie więcej pędów niż wycięliśmy.

 

 

Na miejscu wyciętego pędu wybijają z pąków śpiących często dwa, a nawet więcej silnych pędów, które zagęszczają koronę. Jednak umiejętnie wykonane przycinanie korony może sprawić, że nie pobudzimy drzewa do nadmiernego rozrastania się. Wszystko zależy od miejsca, w którym utniemy gałąź.

Zostawiając nawet krótki, kilku- czy kilkunastocentymetrowy kawałek pędu (czop), możemy się spodziewać, że na miejscu wyciętego pędu wyrosną przynajmniej dwa nowe. Przycinając lub skracając w nieodpowiednim miejscu nawet drobne gałązki, sprawiamy, że korona nadmiernie zagęszcza się poprzez wyrastanie niepotrzebnych pędów.

Ten sposób cięcia, polegający na pozostawieniu krótkich końcówek gałązek, zwany jest cięciem „na jeża”. Nie bez powodu zresztą, ponieważ duża ilość krótko przyciętych pędów przypomina właśnie jeża. Nie jest to dobry sposób formowania korony, bo ogranicza tworzenie cennych krótkopędów, na których mogą wyrosnąć owoce.

ABC cięcia krzewów ozdobnych

  

Jeśli jednak wytniemy gałąź całkowicie, bardzo blisko konaru, nie pozostawiając żadnego odcinka z pąkami śpiącymi, to nie będzie miejsca na wypuszczenie gałęzi. Ten sposób cięcia nosi nazwę „na obrączkę”. Tnąc tym sposobem, rzeczywiście zmniejszamy ilość gałęzi, jednocześnie ograniczając wyrastanie następnych.

Znając zatem reakcję drzew na określony rodzaj cięcia, możemy w prosty sposób określić miejsca, w których chcemy, aby drzewo wypuściło bądź nie tworzyło nowych przyrostów. Podsumowując – duże znaczenie przy przeprowadzaniu cięcia ma nie tylko ilość pędów, które należy wyciąć, ale i miejsce, w którym odcinamy pęd, i jak długi odcinek po gałązce pozostanie na drzewie.