Żywopłoty są zazwyczaj formowane z krzewów lub drzew zarówno iglastych jak i liściastych. Można również tworzyć żywopłoty mieszane jedno- lub dwurzędowe. Te ostatnie składają się z zewnętrznego rzędu, który może zawierać kłujące krzewy, oraz wewnętrznego rzędu drzew owocowych lub iglastych.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze gatunków na żywopłot? Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć to, czy żywopłot będzie formowany, czy będzie rósł swobodnie. Następnie musisz zdecydować o wysokości planowanego żywopłotu oraz funkcjach jakie ma pełnić. Na koniec określ rodzaj gleby oraz nasłonecznienie.

Najczęściej na terenie naszego kraju zauważyć można żywopłoty z żywotnika (Thuja) popularnie zwanego tują. Ale czy to zawsze najlepszy wybór? Przedstawiamy gatunki, które świetnie nadają się na żywopłoty, będące alternatywą dla tui.

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) – to krzew tworzący wspaniałe, dekoracyjne żywopłoty. Piękne, ciemnozielone ulistnienie i jaskrawe owoce głogu wspaniale ze sobą kontrastują. Owoce głogu utrzymujące się przez całą zimę stanowią przysmak wielu ptaków. Roślina jest bardzo wytrzymała i odporna zarówno na mróz, silny wiatr jak i na krótkotrwałe susze. W zależności od odmiany może osiągnąć wysokość do 7 metrów. Krzew preferuje dobrze oświetlone stanowiska z ciężką, dobrze zdrenowaną glebą. Najlepiej rośnie na glebach zwięzłych i wilgotnych, niezbyt ubogich i bogatych w wapń. Ma wyjątkową zdolność regeneracyjną, jest mało wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne. Głóg bardzo dobrze znosi cięcie. Trzeba go przycinać w trakcie kwitnienia lub tuż po nim. Zabieg ten stymuluje silny wzrost, zagęszczanie oraz ogranicza występowanie chorób.

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) - ten zimozielony krzew, w zależności od odmiany, dorasta nawet do 3 m wysokości. Bukszpan tworzy gęsty, zielony żywopłot o regularnym, geometrycznym kształcie. Łatwo się ukorzenia, lubi ciepło i jest mało wymagający. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w cieniu. Preferuje glebę dobrze zdrenowaną o odczynie zasadowym, ale poradzi sobie także na gorszych stanowiskach. Wymaga regularnego podlewania, oraz nawożenia. W czasie ostrych zim i braku pokrywy śnieżnej warto rośliny osłonić chroniąc przez ostrym słońcem i wysuszającym, zimnym wiatrem. Cięcie formujące przeprowadzamy wiosną lub latem.

Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) – to gatunek świetnie sprawdzający się jako żywopłot zwłaszcza odmiany Spartan i Obelisk. Szybko rosną, osiągając docelowo do 3,0 m wysokości. Jałowiec chiński jest gatunkiem odpornym, cieniolubnym, bardzo dobrze znoszącym mrozy. Świetnie się czuje na każdym, byle luźnym podłożu. Nie wymaga gleb żyznych, ani wilgotnych. Jałowiec chiński jest odporny na susze, ale w okresach bezdeszczowych, zwłaszcza w bezśnieżne zimy wymaga podlewania. W maju i wrześniu należy przycinać boki, natomiast wierzchołki krzewów tniemy dopiero, gdy osiągną preferowaną wysokość. Krzewy rozmnażamy z siewu nasion oraz przez sadzonki.

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) - to gatunek osiągający nawet 4 m wysokości w ciągu 10 lat. Gatunek jest częściowo zimozielony, podczas dużych mrozów część liści może obumrzeć i opaść. Tworzy gęsty, zwarty żywopłot dekoracyjny zarówno ze względu na ciemnozielone, błyszczące liście, jak i puchate, obfite kwiatostany. Laurowiśnia dobrze rośnie w cieniu, na żyznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej glebie. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, choroby i szkodniki, ale słabo znosi susze. Dorosłe rośliny są mrozoodporne, jednak młode okazy warto zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Dobrze znosi cięcie, więc bez problemów można formować żywopłot najlepiej wiosną lub latem. Krzewy rozmnażamy przez sadzonki półzdrewniałe.

Cis pośredni (Taxus media) Hicksii – szybko rośnie i dorasta do 3 m wysokości. Na tle ciemnej zieleni igieł, od września odznaczają się czerwone osnówki owoców – ptasiego przysmaku. To odmiana idealna na żywopłoty – mrozoodporna, mało wymagająca, dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w cieniu. Może rosnąć na każdym, byle nie ciężkim i mokrym, podłożu. Nie ma dużych wymagań pokarmowych. Jesienią i wiosną aplikujemy nawozy mineralne wieloskładnikowe. Ma duże zdolności regeneracyjne i dobrze reaguje na przycinanie. Przycinanie zaczynamy już w pierwszym roku po posadzeniu i robimy to systematycznie, tnąc żywopłot po 3-5 cm z każdej strony. Dzięki temu rośliny ładnie się zagęszczają.

Czytaj też:

Szybkie i bezproblemowe przycinanie żywopłotu

Ażurowe trawy jako żywopłoty